İşçi Değil Memur Bayramı

İşçi Değil Memur Bayramı


1 Mayıs İşçi ve Emekçi’nin bayramında çalışanların küçük bir kısmı tatil yaparken asıl işçiler gününü, sıradan bir gün gibi işlerinin başında geçirdi. Dünya çapında bayram olarak kutlanan 1 Mayıs’ı diğer günlerden farksız bir biçimde geçiren kentimizin emekçileriyle konuştuk.


Mehmet Taştan (28) – Döner Ustası

“Diyecek bir şey aslında yok. Başladığımdan beri günde 12 saat çalışıyorum. Biz zaten Ramazan’da da çalışıyoruz bayramda da. Tüm özel günlerde çalışmaya devam ediyoruz. Bu yüzden artık tatil yapmamaya alıştık, talep bile etmiyoruz.”

Esra Şahin (26) – Türk Dili ve Edebiyatı Mezunu- Kasiyer
“1 Mayıs’ın bizim için de tatil olmasını isterdim. En azından yarım gün çalışabilir ya da erken çıkabilirdik. Atanamadığım için burada çalışıyorum. Dini bayramlar haricinde çalışmaya devam ediyoruz. Biz hiç oturmadan çalışıyoruz her zaman ayaktayız. Bu bayramı bu şekilde zor şartlar altında çalışanların daha çok hak ettiğini düşünüyorum. Keşke her şey daha adil olsaydı.”

Fatma Karataş (49) – Tezgahtar
“1 Mayıs İşçi Bayramı bütün işçilerin tatil yapması gerekiyor. Bizler de tatil yapmak isterdik. Memurlar yapıyor, biz neden yapmayalım? Bu şartlarda işçi değil Memur Bayramı demek daha doğru… İşçiler için de özel bir gün gibi geçmeli bugün. Bizler normal bir günden farksız geçiriyoruz. Çalışmaya devam ediyoruz. İşçi Bayramı’nın bizim için hiçbir anlamı yok.”

Murat Akkol (50) – Helva Ustası
“Biz her zamanki gibi çalışıyoruz. 1 Mayıs bizim için hiçbir şeyi değiştirmiyor. 17 yaşından beri Çanakkale’deyim. Geldiğim günden beri  çalışıyorum. Biz zaten hizmet sektöründe olduğumuz için tüm özel günlerde çalışıyoruz. Hatta asıl özel günlerde normalden çok daha fazla çalışıyoruz. O yüzden bayram gelsin bile istemem.”

Mehmet Dursun (33) – İnşaat Ustası
“Alın teriyle çalıştığım için gururluyum. Bayram olduğu için çalışmamam lazımdı. Ama yapacak bir şey yok mecburen çalışıyoruz. Şu sıralar işlerimiz yoğun çalışmamız gerekiyor. En azından işsiz olmadığım, çalışabildiğim için mutluyum. Ama bu yılda bir kez oluyor, keşke biz de kutlayabilseydik ama ekmek parası…”

Ufuk Sezerkaynak (26) – Yüksek Lisans Öğrencisi-Garson/Tezgahtar

“1 Mayıs İşçi Bayramı evet bugün çalışmamalı ama bir yandan da hayatın idame ettirilebilmesi için çalışılması gerekiyor. İşçiler her zaman işçi… 1 Mayıs’ta herkesin tatil yapabilmesi için ise ülkenin refah düzeyini yüksek olması gerekiyor. Kimsenin geçim kaygısı çekmemesi gerekiyor. Günümüzde asgari ücretle çalışan yerin altındaki madenciler, tehlikeli yüksekliklerde çalışa inşaat işçileri hep zor şartlarda çalışıyor. Tüm bunlara baktığımızda bugünün bayram havasında yaşanması ütopya. Bu sadece sosyalizmin kapitalizme karşı bir savunmasıdır.”

Ragıp Bilgin (46) – Boyacı
“Bugünün asıl işçiler için tatil olmaması haksızlık. Normal bir günden farksız olarak yaşamaya devam ediyoruz. Ben de mecburen çalışmaya devam ediyorum. 1 Mayıs’ın dünden bir farkı yok. Ama işsiz olmadığım için de mutluyum.”

Hakan Dündar (40) – Seyyar Manav
“1 Mayıs işçinin bayramı ama çalışan yine işçiler çalışıyor. Herkes için tatil olması gerekiyor. Bizim için bayram yok. Pazar günleri bile çalışıyoruz. Her günümüz nasıl geçiyorsa bugünü de öyle geçiriyoruz. Bugün de her yer kapalı ama biz çalışıyoruz.”

Özgür Güneş (25) – Muhabir
“Bizler basın emekçileri olarak halkı bilgilendirmek adına 1 Mayıs’ta da çalışmaya devam ediyoruz. Bireysel olarak çalışanlar da halka hizmet etmek için çalışmaya devam ediyor. Bugün izinli olanlar sokağa çıktıkları için esnaf da çalışmaya devam etmek zorunda… Bizler de belki başka sektörde olsak çalışmazdık ama bizim görevimiz halkı bilgilendirmek, tatil yok.” Yıldız Sağlam
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.