“Biz Taşeronu Kadrolaştırdık”

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Biz Taşeronu Kadrolaştırdık”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle Belediye çalışanları ile kahvaltıda buluştu. Başkan Gökhan yaptığı konuşmada 100’den fazla belediye personelini kadroya aldıklarını söyledi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kapsamında belediye personeli ile bir araya gelen Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, etkinliğe kendi kullandığı araç ile geldi.

Tüm işçilerin bayramlarını kutlayan Başkan Gökhan yaptığı konuşmada sendikalaşmanın önemine dikkat çekti.  Başkan Gökhan; “Türkiye’de sendikalaşma oranı sadece yüzde beş ve giderekte bu oran düşüyor. Çünkü ülkemizde taşeronlaştırma var. Geçtiğimiz seçimler şu an ki hükümet tarafından söz verilmişti hatırlarsanız taşeron işçilerin kadrolaştırılacağı yönünde. Seçimlerden sonra biraz kurcaladılar falan ama maalesef gerekli adımlar atılmadı. Neden? Çünkü taşeron işçi son derece basit… İşe alıyorsun, 1 yıllık sözleşme imzalıyorsun. Tabi böyle olunca işçi kardeşlerimiz en başta kıdem tazminatı almaya hak kazanamıyorlar. Ayrıca ikramiye hakları olmuyor. Sendikalaşamıyorlar, böyle bir hakları yok. Dolayısıyla taşeron olarak çalışan işçi kardeşlerimiz, sahipsiz bir biçimde sömürülen ve daha da çok sömürülen, iş güvencesi olmadan yarın 1 sene sonra ne olacağını bilmeyen bir kitle oluşuyor. Ama biz Çanakkale Belediyesi olarak taşeron işçilerimize 3 yıllık sözleşme yaptık. Üç yıllık olunca bu işi, kardeşlerimiz öncelikle kıdem tazminatı alma hakkı kazandılar. Ayrıca normal izin hakları doğdu ve aynı zamanda bu işçi kardeşlerimize bir de ikramiye koyduk. Yılda 2 kez 500 Lira ikramiye alacak bu işçi kardeşlerimiz. Yine aynı zamanda sendikalaşma hakkı verdik bu kardeşlerimize. Dedik ki gidin sendikaya üye olun. Aidat vermeden sendika üyesi olun. Hem sendika güçlenmiş olsun, işçi sayısı yükselmiş olsun, hem de sendikanın normal kadrolu işçi için göstermiş olduğu çabalardan, sosyal kültürel çabalardan siz de yararlanın. Ayrıca yüzden fazla taşeron işçiyi İŞKUR kanalıyla kadrolu işçi haline getirdik. Bunları yapmaya devam edeceğiz” dedi. Dilek Akşen


Bu haber 01/05/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 94 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com