Bu Mezarda Bir Garip Var

4 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bu Mezarda Bir Garip Var

Çanakkale Kemalpaşa Mahallesi Mersin Dede Çıkmaz Sokak’ta bulunan Hayri Murad Mersin Dede unutulmaya yüz tutmuş. Hikâyesini bilen neredeyse hiç kimse yok, varlığından haberdar olan ise birkaç kişi kalmış…

Çanakkale Kemalpaşa Mahallesi’nde Mersin Dede Çıkmaz Sokak’ta bulunan Hayri Murad Mersin Dede’nin mezarı unutulmaya yüz tutmuş durumda… Uzun yılların ardından değişen sokak sakinleri de artık konuya yabancı. Sokakta bulunan köklü birkaç kişi Mersin Dede hakkında az da olsa bilgiye sahip. Mezarın Çanakkale Savaşları’ndan da eski olduğunu söyleyen ve Mersin Dede’nin varlığından haberdar olan sokak sakinleri sayıca ise artık bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. İnançlarına göre ise Mersin Dede şifacı ve zor zamanlarda duaların kabul olmasına vesile olan ermiş bir kişi.
54 yaşındaki Nuri Yorulmaz, artık kimsenin Mersin Dede’nin  mezarıyla ve bakımıyla ilgilenmediğini söyleyerek yalnızca annesinin ilgilendiğini söyledi. Yorulmaz; “Eskiden benim çocuk olduğum yıllarda aşure günlerinde tüm sokak toplanır Mersin Dede’nin başında aşure dağıtırdı. Komşuların bir araya gelmesiyle ortak malzeme alınırdı, kazanlar kaynar aşure yapılırdı. Herkese dağıtılır Mersin Dede için hayır yapılırdı. Benim çocukluğumdan beri annem mezarın etrafını temizler, siler süpürür, bakımını yapan kimse yok. Birkaç yıl öncesine kadar başında bir ışık vardı. Yol yapımı esnasında kaldırıldı.” dedi.

“ESKİDEN BAŞINDA AŞURE DAĞITILIRDI”
Doğduğundan beri Mersin Dede sokakta yaşayan 60 yaşındaki Erdoğan Akça konuyla ilişkili şöyle dedi:  “Mersin Dede bu civarda yaşamış ihtiyar biri. Benim 90 yaşındaki ninem bile görmemiş, o kadar eskiye dayanıyor tarihi… Çocukluğumda ninem anlatırdı. Testiye akşam koyduğu su sabah yok olurmuş. Mersin Dede’nin geceleri bu sokakta gezdiği söylenirdi, yolu burasıymış. Ben de 12 yaşındayken bahçede görmüştüm, bembeyaz giyinmişti, geziyordu. Eskiden başında aşure dağıtılırdı. Artık öyle şeyler yapılmıyor, bilen bile kalmadı.”
73 yaşında olan ve aynı şekilde doğduğundan beri aynı sokakta oturan Nurten Köpüklü Mersin Dede’nin ermiş bir kişi olduğuna dair inancını şöyle anlattı: “Çocukluğum dedenin hemen yan tarafında otururduk bizim yan komşumuzdu. Çanakkale harbinden önceden beri o mezar var. Biz orada dua ederiz. Edilen dua genellikle kabul olur. Sıkışınca imdada yetişir. Yani bizler böyle olduğuna inanıyoruz. Bu bir inanç meselesi. Çok sıkıldığımızda illa ki kendini belli eder. Mutlaka kapımız açılır kapanır. Bir akşamüstü ben de görmüştüm. Bazı kişiler asker olduğunu iddia ediyor. Eskiden aşure ayında başında mevlüt okunur, aşureler dağıtılırdı. Kaşığını alan gelirdi, şimdi öyle şeyler kalmadı. Mersin Dede’nin çok ziyaretçisi de vardı eskiden. Orası korunmalı ve bakımı yapılmalı ama ilgilenilmiyor.”
Yıldız Sağlam

 

 


Bu haber 30/04/2017, Pazar günü yayınlandı, 347 defa görüntülendi
*