TÜRKİYE EKONOMİSİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • Nisan ayında açıklanan güven endekslerine dair gelişmeler;

o      TÜİK verilerine göre Nisan ayında Tüketici Güven Endeksi bir önceki aya göre %5,1 oranında artarak 71,3 değerini aldı. Tüketim harcaması yapmak için borçlanma, konut satın alma ve otomobil satın alma beklentilerinin bu ay önceki aylara göre yüksek oranda artışı endeksin yükselmesinde etkili oldu.

o TÜİK verilerine göre Nisan ayında, Hizmet Sektörü Güven Endeksi önceki aya göre %3 artarak %99,9; Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi %4,1 artarak 101,6 ve İnşaat Sektörü Güven Endeksi ise %0,2 oranında azalarak 85,7 değerini aldı.

o TCMB’nin yayınladığı ve güncellediği yeni verilere göre mevsim etkilerinden arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre 0,2 puan azalarak 106,3 değerini aldı. Gelecek 3 ay için istihdam ve üretim hacmi beklentilerinin azalması bu durumda etkili oldu. İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı ise bir önceki aya göre 0,9 puan artarak 78,8’e yükseldi.

  • TÜİK’in yayınladığı Mart ayı konut satış istatistiklerine göre, bir önceki yılın aynı ayına göre konut satışları %10 artarak 128.923’e ulaştı. İlk defa satılan konut sayısı %7,6 artarak 56.376 olurken, toplam satışlarda ilk defa satılan konutların payı %43,7 oldu. Geçen ay bu oran %44,6 idi.
  • TCMB’nin aylık Beklenti Anketi’nin Nisan ayı sonuçlarına göre, bir sonraki ay için aylık enflasyon beklentisi %0,91’den %0,6’ya geriledi. 2017 yılsonu enflasyon beklentisi ise %9,08’den %9,28’e yükselirken, Nisan ayı cari ay sonu Dolar/TL kuru beklentisi 3,6989 oldu.
  • IMF’in Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye’nin büyüme tahminleri 2017 yılı için %2,5 iken 2018 yılı için %3,3 olarak belirtildi. IMF Avrupa Departmanı Direktör Yardımcısı Philip Gerson, siyasi belirsizliğin azalması durumunda Türkiye için büyüme beklentilerinin yukarı yönlü revize edilebileceğini açıkladı.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • Geçen hafta yayınlanan IMF Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda küresel ekonominin 2016’nın son çeyreğinden bu yana toparlanma sürecinde olduğu, küresel ekonomik büyüme tahmininin ise 2017 yılsonu için %3,4’ten %3,5’e çıkarıldığı açıklandı.
  • IMF ve Dünya Bankası liderleri, küresel ticaretteki aşırı korumacılık politikalarına karşı birlikte çalışma taahhüdünde bulundu.
  • ABD’de PMI Endeksi son 7 ayın en düşük seviyesine gerileyerek, ikinci çeyrekte ekonomik faaliyetlerin yavaşladığına işaret etti. Nisan ayında üretim PMI endeksi 52,8’e ve hizmet PMI endeksi 52,5’e geriledi.
  • Euro Bölgesi’nde ise PMI Endeksi Nisan ayında son 6 ayın en yüksek değerini alarak 56,7 değerine yükseldi.
  • Almanya’da sanayi ve ticaret beklentilerini ölçen IFO İş Dünyası Güven Endeksi ise Nisan ayında önceki aya göre 0,5 puan arttı ve 112,9 oldu.
  • Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda, bankanın varlık alımlarına mevcut tempoda bir süre daha devam edeceğini, Yen’in diğer para birimleri karşısında değer kazanması durumunda ise %2’lik enflasyon hedefinin gecikebileceğini belirtti.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.