Çanakkale’ye ‘Akıllı Şemsiye’

Çanakkale’ye ‘Akıllı Şemsiye’

Atatürk Ortaokulu 5.sınıf öğrencisi Yağmur Berkit’in ‘Akıllı Şemsiye’ projesi 11. TÜBİTAK Bu Benim Eserim Ortaokullar Arası Araştırma Projeleri Yarışması’nda Çanakkale fizik alanında ikinci oldu. Projenin ilk olarak Çanakkale’de hayata geçirilmesi için çalışılıyor. 

11. TÜBİTAK Bu Benim Eserim Ortaokullar Arası Araştırma Projeleri Yarışması’na Çanakkale’den 7 proje gitti. Projelerden ikisi bölge birincisi olurken biri ise bölge ikincisi oldu. Bölge ikincisi olarak dereceye giren Atatürk Ortaokulu 5.sınıf öğrencisi Yağmur Berkit’in ‘Akıllı Şemsiye’ projesinin hayata geçirilmesi için çalışmalara başlanıyor. Konu ile ilgili gazetemize konuşan Proje Danışman Öğretmeni ve Atatürk Ortaokulu Kurucu Müdürü Bora Kaşlı, projenin üstü açık parklarda, duraklarda ve açık park alanlarında uygulanması için Çanakkale Belediyesi’ne ve ilçe belediyelerine sunulacağını açıkladı.

Dereceye giren projeler ve ‘Akıllı Şemsiye’ projesi hakkında şunları söyledi;

“Çanakkale olarak yedi proje ile gittik ve bunların üç tanesi dereceye girdi. İki tanesi bölge birincisi bir tanesi de bölge ikincisi oldu. Projelerde temel amaç kendine güvenen bireylerin yetişmesi.  Biz bu projelere çocuklarımızı dâhil ediyoruz. Gerçektende faydalı oldu. Başta çocuğumuz hiçbir şey anlatamazken, TÜBİTAK sergisinden sonra hem kendine güvenen, hem de herkse karşı kendisini ifade edebilen bir birey oldu. Bütün çocuklarımız için bunu söyleyebiliriz.  Bundan sonrada Eskişehir final sergisi olacak orada da iki tane birinci olan projemiz gidecek.”

YAĞMUR YAĞIYORSA AÇILABİLEN ŞEMSİYE

“Bunun dışında akıllı şemsiye projesi temel olarak üstü açık duraklarda, açık park alanlarında uygulanabilecek. Altında insan ya da canlı varken yağmur yağıyorsa açılabilen bir şemsiye modeli. Bunun biz çeşitli yerlerde uygulanabilmesini sağlayacağız. Birinci uygulama alanı Çanakkale Belediyesi ile Çanakkale’de uygulamak istiyoruz. İkinci olarak ilçe belediyelerinde görüşmeler yapıp buna uygulama alanı yaratacağız.” Eren Aşnaz, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com