Çanakkale 1915 Harp Hatıraları Sergisi

Çanakkale 1915 Harp Hatıraları Sergisi

10 yıldır Çanakkale Muharebelerine dair efemara koleksiyonu yapmakta olan H. Özgür Sevi tarafından hazırlanan Çanakkale Savaşları’nın Kültürel Mirası: Osmanlı Türkçesi Kitaplar Sergisi” isimli sergi Çanakkale Evi’nde sergilenmeye devam ediyor.

Çanakkale Savaşları’nı konu alan ve 1915-1928 yılları arasında yayımlanan Eski Harfi Türkçe (Osmanlıca) kitaplardan oluşan sergide; Bahsedilen yıllar arasında Çanakkale Savaşları ile ilgili yayımlanan eserler nitelik ve nicelik bakımından farklıkları gözler önüne seriliyor. Kimi, bir dergi eki olarak yayımlanmasına rağmen hacimli iken kimi ayrı bir kitap olarak yayımlanmasına rağmen makale hacminde. Kimi doğrudan Çanakkale Savaşları’nı konu almasına rağmen yüzeysel bilgiler aktarıyor. Kimi I. Dünya Savaşı gibi genel bir konuyu almasına rağmen Çanakkale Savaşları ile ilgili ayrıntılı veriler sunuyor.

Bu bakımdan sergide, nitelik ve nicelik gözetilerek 32 adet kitap tanıtılıyor. Sergilenen kitapların bir kısmı doğrudan Türk kaynaklarına dayanılarak hazırlanmış eserler; bir kısmı ise İngilizce veya Fransızca eserlerin çeviri metinlerinden oluşuyor. Konu çeşitliliği açısından sergilenen eserlerin çoğu, askeri nitelikte; ancak edebiyat, tiyatro gibi sanatsal türde eserler de mevcut. Görevlilerin gösterilen ilgiden memnun olduklarını belirttikleri sergi 28 Nisan’a kadar meraklılarını ağırlamayı bekliyor olacak. Sabih Can Durmuş – Nermin G. Yıldız, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com