Anzaklar Dedelerini Andı

Anzaklar Dedelerini Andı

Anzak Çıkarması’nın 102. yıldönümünde, Arıburnu’ndaki Anzak Koyu’nda Şafak Ayini düzenlendi. Türkiye’ye dedelerini anmak için gelen  Anzaklar soğuk geceyi uyku tulumlarında geçirerek sabah 05.30’da ayin için ayaklandı.

Çanakkale’de, Anzak Çıkarması’nın 102’nci yıldönümünde Arıburnu önündeki Anzak Koyu’nda Şafak Ayini yapıldı.Merasim Kıtası’nın yerini almasıyla başlayan tören öncesinde yaklaşık bin Anzak, geceden geldikleri koyda, dedeleri için dua etti ve sabaha kadar uyku tutumlarının içinde ayin saatini bekledi.
Ayinde konuşma yapan Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop; “Anzakların kestiremedikleri, kendi vatanlarını savunmaya kararlı Türk Ordusu’nun cesaret, disiplin ve azmiydi” dedi. Yeni Zelanda Adalet Bakanı Amy Adams ise, “Gelibolu artık bir savaş yeri değil, burada savaşıp ölen yiğit oğullarımızı andığımız bir yer. Gelibolu’da biz asil bir düşmanla savaştık ve onlar zamanla dostumuz oldular. Artık Türkiye ile omuz omuza ölülerimizi anıyoruz.” dedi.

Ayinde ataları için dua eden Anzakların gözyaşı döktükleri gözlenirken sonrasında savaşa katılan tüm ülkelere ait çelenklerin Anzak yazısının bulunduğu kaideye bırakıldı. Ayin, Türkiye, Avustralya ve Yeni Zelanda milli marşlarının çalınması bayraklarının göndere çekilmesiyle sona erdi.
Ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün 1934 yılında Anzak annelerine hitaben yazdığı mektup, TSK adına Albay Mehmet Bahadır Bozkurt tarafından Türkçe ve İngilizce olarak okundu.

Yıldız Sağlam, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com