Avustralya uyardı, tören alanı boş kaldı

Avustralya uyardı, tören alanı boş kaldı

Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. Yıldönümü anma törenleri kapsamında Anzak Koyu’nda ‘Şafak Ayini’ gerçekleştirildi. Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop’un 6 Nisan tarihinde yaptığı “Anma Törenlerinde terör olayı olabilir” açıklaması, bu yılki katılımın çok az sayıda gerçekleşmesine neden oldu.

Her yıl 24-25 Nisan tarihlerinde Gelibolu Yarımadasında gerçekleştirilen törene bu yıl Anzak olarak tabir edilen Avustralya ve Yeni Zelanda vatandaşlarının az sayıda katılımı dikkat çekti. Önceki yıllarda yapılan sivil törenlerin yerini resmi törenlerin almasından sonra anma törenleri için Çanakkale’ye gelen turist sayısında bariz bir azalma olurken, birde bu yıl Avustralya Dış İşleri Bakanı Julie Bishop tarafından terör uyarısı yapılması, törene katılan Anzak sayısını bir hayli azalttı. Çanakkale Kara Savaşlarının 100. Yılında 20 binlere dayanan turist sayısı bu yıl neredeyse 500’ü bulmadı. Durum böyle olunca törenlerin yapıldığı Anzak Koyu’ndaki alanda boşluklar oluştu.

Bu yıl yapılan törenlere protokol olarak Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Yeni Zelanda Adalet Bakanı Amy Adams, Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmesi adına Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ katıldı. Ayrıca İngiltere Büyükelçisi Richard Moore, Avustralya Büyükelçisi James Larsen, Yeni Zelanda Büyükelçisi Jonathan Curr de törene katılan yetkililer arasında yer aldı.

Anma Töreni saat 05.30’da Katafalkın konulmasıyla başlayarak saat 07.00’a kadar devam etti. Tören alanına programın başlama saatinden önce gelen Anzaklar, kendileri için ayrılan bölgede uyku tulumlarını giyerek yatıp Çanakkale Kara Savaşları ile ilgili video gösterimi izleyerek törenin başlamasını beklediler. Törende Avustralya adına Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Yeni Zelanda adına Yeni Zelanda Adalet Bakanı Amy Adams anma konuşmalarını yaparken, Türkiye adına konuşmayı Albay Bahadır Bozkurt yaptı. Albay Bozkurt konuşmasının bir bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşları’nda hayatını kaybeden yabancı ülke askerlerinin ailelerine gönderdiği mektubu okudu. Devamında Avustralya, Yeni Zelanda ve Türkiye ulusal marşları okunarak bu ülke bayrakları göndere çekildi. Yaklaşık bir buçuk saat süren program çelenklerinin bırakılması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından sona erdi. Engin Ören,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com