57. Alay 102. Yılda Saygıyla Anıldı

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

57. Alay 102. Yılda Saygıyla Anıldı

Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. yılı dolayısıyla İngiliz ve Fransız anıtlarındaki törenlerin ardından 57. Alay Şehitliği’nde de tören gerçekleştirildi.

Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. Yılı kapsamında 57. Alay Şehitliği’nde yapılan törene, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanı sıra 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop, Yeni Zelanda Adalet Bakanı Amy Adams, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, İngiltere Büyükelçisi Richard Moore, Avustralya Büyükelçisi James Larsen, Yeni Zelanda Büyükelçisi Jonathan Curr ile çok sayıda yerli ve yabancı yetkililer, gaziler ve Türkiye’nin çeşitli kentlerinden gelen izciler katıldı.
Çanakkale Kara Savaşları’nın 102. Yılı çerçevesindeki  57. Alay Şehitlik anma töreni  Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adına Bakan Nabi Avcı, Türk Silahlı Kuvvetleri adına 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve İtilaf devletleri adına İngiltere Büyükelçisi Richard Moore tarafından anıta çelenk bırakılmasıyla başladı.
Saygı duruşu ve saygı atışının ardından İstiklal Marşı ile beraber Türk bayrağı göndere çekildi. TSK adına konuşma yapan Piyade Albay Serhat Demirbaş, Çanakkale’de çarpışan kahramanların her birinin 57’inci Alay’ın birer ferdi olduğunu belirterek Çanakkale’de 102 yıl önce gerçekleşen muharebelerin tarihin akışını değiştiren ve destanlaşan başarılarla dolu olduğunu hatırlattı. Demirbaş, “18 Mart 1915 tarihinde boğazı geçemeyeceğini anlayan müttefikler, deniz harekatıyla ulaşamadıkları amaçlarını gerçekleştirmek için karaya asker çıkarmaya ve yeni bir taarruza karar vermişlerdi.” diyerek sözlerine şöyle devam etti:
“İtilaf devletlerine mensup 30 bin 962 kişilik kuvvetin, 25 Nisan 1915 sabahı, harp gemileri yoğun ateş desteğiyle Arıburnu’nda karaya çıktı. Conkbayırı’na doğru hızla ilerlemeye başladı. Bunun üzerine 19’uncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, emir beklemeksizin ve kendi inisiyatifiyle birliklerini bölgenin en kritik ve o saatlerde savunmasız durumda bulunan Kocaçimen Tepe istikametinde harekete geçirmişti. Yarbay Mustafa Kemal, 57’inci Alayı ile düşmanı Kanlısırt’ta karşılıyor ve kumandanlara şu emri veriyordu, ‘Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.’”

VATAN SANA CANIM FEDA

Demirbaş; ”Yattığınız bu topraklarda rahat uyuyunuz. Bizler gücümüzü, manevi varlığınızdan ve asil ruhlarınızdan alıyoruz. Zaferleri ve mazisi insanlık tarihiyle başlayan Türk Silahlı Kuvvetleri, ‘Vatan sana canım feda’ diyen Mehmetçikler ve ‘Vatan sağ olsun’ diyen analar var oldukça, dünyanın sayılı güçlerinden biri olarak, aziz milletimiz ve vatanımızın bekası ile bölgesindeki barış ve huzurun güvencesi olmaya devam edecektir.” diyerek konuşmasına Gazi̇ Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman si̇lah arkadaşlarını, vatan, millet ve bayrak sevgisiyle hayatlarını feda eden azi̇z şehitleri, ebedi̇yete intikal etmiş kahraman gazi̇leri rahmet ve şükranla andıklarını, azi̇z hatıraları önünde saygıyla eğildiklerini de belirterek son verdi.
Konuşmanın ardından tören Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Çanakkale Cephesi’nde şehit düşen askerler için dua edilmesi ile devam etti. Sonrasında 1. Ordu Komutanı Orgeneral Musa Avsever “Şehitlik Defteri”ni imzaladı. Bakan Avcı ve protokol üyelerinin şehit mezarlarına çiçekler bırakmasıyla tören sonlandı. Yıldız Sağlam


102.yıl 57.alay çanakkale-kara-savaşları gelibolu saygı şehitlik Bu haber 25/04/2017, Salı günü yayınlandı, 145 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com