KENT KONSEYİ SEÇİMİ NEYİ GÖSTERDİ?

KENT KONSEYİ SEÇİMİ NEYİ GÖSTERDİ?

Öncelikle kimlerin nerede nasıl ve ne şekilde durması gerektiğini, ardından da gelecekte kimlerin kiminle ne şekilde ve kimlerle ne karşılığında birlikteliklerin sürdürüleceğini gösterip şapkaların öne konmasını gösterdi.

Hafta sonu bildik ismiyle Belediye Sosyal tesisleri, resmi ismi ile Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde, Kent Konseyi seçimi gerçekleştirildi. Seçim sonucunu hepimiz biliyoruz. Yeni başkan Engin Kandemir seçildi. Neredeyse çeyrek asırlık çınar kabul edilen ve Belediye’nin desteklediği Saim Yavuz, seçimi kaybetti. Buraya kadar olan her şey normal.

Şimdi dönelim seçim öncesine… Belediye yetkilileri önce Saim Yavuz’a karşı farklı bir isim bulmaya çalıştı. Bu çalışma tam son haftaya girinceye dek de devam etti. Başkan Gökhan ise önce isim arayın ardından da Saim Yavuz’a destek olalım anlayışını sürdürmüş gözüktü. Bu seçim kontrollü bir kaybediş midir? Bunu zamanla göreceğiz.

AK Parti kurmayları, kent konseyi seçimini yerel yönetim seçiminin provası olarak gördü. İlk yola çıkış, buradan başladı. Kurulum böyle yapıldı. Sonuç da alınmış oldu. Bu cepheden de bakış açısı böyle… Bir de bunun ve seçimin, oy kullanımının satır aralarına bakmak gerekli. Divan başkanlığı nasıl oluşturuldu? Kimler kiminle ittifak yaptı? Kim kimden kurtulmak istedi?

Divan oluşturulurken, Belediye tarafının adayı MHP’den Belediye Başkanlığına aday olmuş, tarihinin en yüksek oyunu almış isim olarak bilenen Rıdvan Uz, aday gösterildi. Engin Kandemir’in tarafı olarak da İsmet Akıncı, aday gösterildi. (Sayın Akıncı seçimde ipi göğüsleyen aday Engin Kandemir’in kurmayıdır) Başkan Gökhan’ın müdahalesi ile Akıncı Divan başkanlığına seçildi ve seçimlere başlandı.

Her seçimde Başkan Gökhan’ı hiç yalnız bırakmayan, kurmaylarından Remzi Yiğit, İsmet Güneşhan ve Muharrem Erkek, bu seçimde salonda yoklardı. Hepsinin de geçerli nedeni vardır mutlaka. Ama öğrendiğime göre kimse divan için oylama yapılacağını bile bilmiyor. Bu nasıl bir seçime hazırlanıştır? Öyle çok soru var ki aklıma gelen… Soru çok, yanıt yok. Ben aklıma takılan soruları sorayım. Yanıtlarını zaman içinde öğreniriz.

Çeyrek asırdır Kent Konseyi koltuğunda oturan bir isim böyle mi seçime hazırlanır?

Başkan Gökhan, Saim Yavuz ismi üzerinden Pilav ve HDP görüntüsünden kurtulmak mı istedi?

Engin Kandemir, başkanlığında ve özellikle de arkasındaki kurmaylar üzerinden AK Parti üst düzeyine barış mesajları mı verilecek?

Bu kaybediş kontrollü bir kaybediş midir?

Şimdi Kent Konseyi’nde görev yapanlardan kimler görevine devam edecek, kimler Belediye’de kadroya girecektir?

Gestaş Genel Müdürü Volkan Uslu’ya, iki oy çıktı. Bunun nedeni nedir? Kime ne mesaj verilmek isteniyor?

AK Parti ve MHP kurmaylarının birlikteliği, söylendiği gibi Referandumda kaybedip, Kent Konseyi seçiminde net kazanmış mıdır?

Kent Konseyi seçiminde CHP’liler niçin birliktelik sağlayamadı? Önümüzdeki günlerde yapılacak ilk seçimlerin ilk ayrışmasının temeli mi atılmış oldu?

Kent Konseyi seçiminde kaybetti denilen AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın kazanımı net ve kesinleşmiştir., , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.