Baykal: “Milleti Yenemediniz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Baykal: “Milleti Yenemediniz”

Referandum çalışmaları kapsamında 9 Nisan’da Çanakkale’de bir programı olan ancak sonrasında programının değişmesiyle Mardin’e gitmek zorunda kalan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal CHP Çanakkale Örgütü ile buluşma gerçekleştirdi.

Çanakkale Belediye Çalışanları Sosyal Tesislerinde dün saat 12.00’da düzenlenen buluşmaya Çanakkale ilçelerinin CHP’li Belediye Başkanları, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder, Eski Devlet Bakanı Mehmet Sevigen, İstanbul Beşiktaş İlçesi Eski Belediye Başkanı İsmail Ünal ve CHP Çanakkale Örgütü katıldı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kent Konseyinde yapılacak olan Genel Kurul için programdan erken ayrılmak zorunda kaldı.

Program kapsamında konuşma yapan CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal şunları söyledi; “Askeri darbe günlerinde Çanakkale’nin bana ve aileme nasıl kucak açtığını unutamıyorum. Çanakkale’de referandum öncesi bulunacaktık ama program değişince Mardin’e gitmem gerekti. Referandumda Çanakkale’nin üstün başarısını kutlamak için buradayım. Türkiye referandumda güzel bir sonuç ortaya koydu. Adil, eşit ve demokratik bir ortamda seçim yapmadık. Tarafsızlık için yemin etmiş bir Cumhurbaşkanı, devletin tüm imkânlarıyla mitingler düzenledi. Meral Akşener ‘Hayır’ kampanyası yürütürken salonları kapanıyor. Biz bir ilden başka bir ile nasıl gideceğimizi düşünüyoruz ama AK Parti’ye devletin bütün imkânları seferber ediliyor. Dünyanın demokratik ülkelerinde OHAL altında Anayasa değişikliği olmaz. ‘Hayır’ oyu verecekleri terörist olmakla, FETÖ’cü olmakla suçladılar. Tüm bunlara karşılık insanlar akılla, vicdanla ve sorumluluk duygusuyla hareket ederek ‘Hayır’ oyu verdiler. Bütün medya ‘Evet’ kampanyası için naklen yayınlar yaptı.”

“YÜZDE 50 İLE ANAYASA DEĞİŞMEZ”

“Referandum sürecinde yaptıkları adaletli değil. Sandık başkanları kullanılmış oy pusulalarını mühürledi. Demokrasi tarihinde ilk defa mühürsüz oy pusulası kullanılmasının meşru olduğunu gördük. Kaymakamlar ve Valiler bölgelerinde ‘Evet’ kampanyası için muhtarlara ve vatandaşa baskı yaptılar. O kadar baskıya rağmen yüzde 50 oy aldılar. Yüzde 50 oy ile Anayasa değişmez. Bu Anayasada milletin egemenliğini kendine yontmaya çalışıyorlar. Türkiye yanlış yönetilse bile bu mayası sağlam Anayasa ile bu güne kadar hep ayakta kaldı. Şu an bir Anayasa krizinin içine girmiş durumdayız. Diyorlar ki YSK kararı verdi, iş bitti. Dur bakalım. Biten bir şey yok. Bu maç bitmedi. Elinize yüzünüze, bulaştırdınız. Bu maçta attığınız gol offside bir kere. ‘Evet’ diyenler bile bu seçim adil olmadı diyor. Maça ara verildi ve gol mü? Değil mi? O tartışılıyor şu anda. İkinci devre başlasın bir görelim neler olacak. 2019 yılında bir oylama daha olacak. Bu iş oldubittiye getirilemez. 2019’da bu millet sizi oraya seçecek mi bakalım? Anayasa dürüst bir Anayasa değil, aldatmaca bir Anayasa olmadı. Kendileri bile kazandıklarına inanmıyorlar. Yenilen pehlivan güreşe doymazmış demesinler. Biz güreş peşinde değiliz. Yenilen pehlivan da yok. Milleti yenemediniz.” Engin Ören


Çanakkale chp-antalya deniz-baykal referandum-değerlendirmesi Bu haber 23/04/2017, Pazar günü yayınlandı, 146 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com