5 bin yıllık tarihe ışık tutacak

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

5 bin yıllık tarihe ışık tutacak

5 bin yıllık Truva tarihine ışık tutmak amacı ile inşa edilen Truva Müzesi bitme aşamasında… 2018 Truva Yılı’nda açılması planlanan müze hakkında gazetemize bilgi veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, müzenin toplam 28 Milyon civarında maliyeti olduğunu belirtti.

İl Kültür Müdürü Kemal Dokuz, müzenin tamamlanarak açılması halinde Truva eserlerinin de getirilerek kendi yerinde sergileneceğini ifade etti.

5 bin yıllık tarihe ışık tutan Truva Antik kenti ve yaşantısına ışık tutması için başlatılan Çanakkale Truva Yeşil Müzesi bitme aşamasında. Merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde yer alan müze tamamlanması halinde,  Truva Antik Kenti’nde, kaçırılan hazinelerin eve dönüşüne imkân sağlayacak. Müzenin yapımı hakkında gazetemize bilgi veren İl Kültür Müdürü Dokuz, 28 Milyon toplam maliyetle gerçekleştirilen projenin 2018 Troya Yılı’nda açılacağını söyledi.

Müze hakkında gazetemize bilgilendirmede bulunan Dokuz; “Truva Müzesi Bakanlığımız 2018 yılında planlamayı öngörüyor. Şu an yaklaşık 4 milyon kadar ihaleye çıkacak bir parası var. 5 Milyon civarında da 2017’de ayrılan bir bütçesi var. Toplam maliyeti 28 Milyon civarında. Geri kalan miktarları da 2018 yılı içerisinde aktarıp Bakanlığımız şu an bitirmeyi planlıyor. Bu tabi ikinci etap ihale. Projede İnce iş dediğimiz teşhiri tanzim ve çevre düzenlemesi olacak” dedi.

2018 Troya Yılına tüm dinamikler ile katkıda bulunacaklarını ifade eden Dokuz konuşmasına; “Binanın karkas planı şu anda bitmiş durumda. Uluslararası ve Ulusal anlamda bir yarışma ile müzemiz yapımına başlanıyor. Sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanımızın ifadeleri ile 2018’i Truva Yılı ilan ettik. Bizde, Çanakkale Valiliği ve yereldeki dinamikler olarak Bakanlığımızın bu ilanını emir terakki ederekten üzerimize düşen görevi elimizden geldiği kadarı ile gücümüzle, bu yıla Ulusal ve Uluslararası anlamda ne yapılması gerekiyorsa katkıda bulunacağız. Müzemiz bittikten sonra ise Truva’ya ait olan eserlerin kendi yerinde sergilenmesi için elimizde gelen çalışmaları da başlatacağız” şeklinde devam etti. Eren Aşnaz


Çanakkale kemal dokuz truva truva-müzesi Bu haber 23/04/2017, Pazar günü yayınlandı, 148 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com