ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

5 sene önce Çasiad Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇASİAD’DAN HAFTALIK EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK verilerine göre Ocak ayında işsizlik önceki aya göre 0,3 puan yükselerek %13 olurken, mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik ise %11,8 oldu. Geçen sene Ocak ayında %17,9 olan mevsim etkilerinden arındırılmış genç işsizlik oranı bu sene Ocak ayında %22,8’e yükseldi. Yeni yaratılan istihdamda ise bu ay tarım ve inşaat önde gelirken, sanayi ve hizmetler daha az istihdam yarattı.
  • TCMB verilerine göre, Şubat ayında cari açık bir önceki yılın aynı ayına göre 564 milyon Dolar artarak 2,527 milyar Dolara yükseldi. 12 aylık cari açık ise geçen yılın aynı ayına göre 3,3 milyar Dolar artarak 33,747 milyar Dolar oldu. Şubat ayında rezervler 576 milyon Dolar artarken, geçen yıl Şubat ayında 320 milyon Dolar olan hizmetler dengesi bu sene 519 milyon Dolar oldu.
  • Maliye Bakanlığı, Mart ayında bütçe açığının 19,5 milyar TL seviyesinde gerçekleştiğini açıkladı. Geçen yılın aynı ayında bütçe açığı 6,6 milyar TL idi. Bütçe açığının artışına geçen yılın aynı ayına göre %25 artan bütçe giderlerinin 58,6 milyar TL’ye ulaşması neden oldu.
  • TCMB, özel sektörün yurtdışına olan kredi borcunun Şubat verilerini açıkladı. Özel sektörün kısa vadeli kredi borcu geçen yılın aynı ayına göre 4,2 milyar Dolar azalarak 15,18 milyar Dolar olurken, uzun vadeli kredi borcu 5,6 milyar Dolar artarak 202,7 milyar Dolara yükseldi. Reel sektörün uzun vadeli kredi borçları 5,8 milyar Dolar artarak 97,3 milyar Dolara çıktı.

Bloomberg HT tarafından hazırlanan Tüketici Güveni Ön Endeksi Nisan ayı sonuçları açıklandı. Endeks bir önceki aya göre %2,3 artarak 80,24 değerini aldı. Endeksin artmasında ekonominin bir önceki aya göre ve 12 ay öncesine göre olan gidişat algısında iyileşme yaşanması etkili oldu.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • ABD’de geçen hafta işsizlik maaşına başvuran kişi sayısı 234 bine gerileyerek beklentilerin altında kaldı. Bu veriyle birlikte Nisan ayında işsizlik oranının gerilemesi bekleniyor.
  • Almanya’da Mart ayında yıllık enflasyon bir önceki yıla kıyasla %1,6 arttı. Böylelikle Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisi Almanya’da enflasyon, Avrupa Merkez Bankası’nın %2 hedefine yaklaştı.
  • IMF Başkanı Christine Lagarde geçen hafta yaptığı açıklamada küresel ekonominin toparlandığını ancak “dış ticarette korumacılık politikaları” nedeniyle risklerin halen sürdüğünü belirtti. Lagarde, siyasi belirsizliklerin ve sıkı küresel finansal koşulların gelişen ekonomilerde yatırım çıkışını tetikleyebileceğini vurguladı.
  • Çin’de ihracatın Mart ayında beklentilerden (%4,3) fazla artarak %16,4 oranında yükselmesi dış ticaretin ilk çeyrekte istikrarlı gittiği ancak bunun 2017 yılının tümünü yansıtmadığı şeklinde yorumlandı.
  • Brezilya Merkez Bankası, ülke ekonomisinin büyümesini desteklemek için borçlanma maliyetlerinde indirim yapmaya devam etti ve geçen hafta gösterge faiz oranını 100 baz puan indirerek %11,25’e çekti. Öte yandan ülkede işsizlik seviyesinin halen rekor düzeyde olduğu görülüyor.

 


Çanakkale çasiad ekonomi-değerlendirmesi Bu haber 22/04/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 114 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com