Pilav İçerden Üstü Dışarıdan

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pilav İçerden Üstü Dışarıdan

Gümrük Bakanlığı, gıda fiyatlarındaki artışı frenlemek için ithalat ile önlem alıyor. İthal kuru fasulyenin gümrük vergisi sıfırlanacak, kırmızıbiberinki ise düşürülecek…

Çift haneleri gören enflasyonu engellemek için ithalat önlemi alındı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, enflasyona dönük çalışmalarının da olacağını kaydederken, “Gıda Komitesi’ni işler hale getirmiş ve güçlü şekilde yapılandırmıştık. Oradan gelen sinyallerle, fiyatı artan ürünlerle ilgili artışları dikkate alıyoruz. Kuru fasulyedeki fiyat artışını dahi dikkate alıyoruz. Kuru fasulyede gümrük vergilerini sıfırlayacak kararnameyi Bakanlar Kurulu’nda imzaya açtık. Fasulyede ithalatı serbest bıraktık. Nohut için de benzer karar almıştık” dedi. Bakan Tüfenkci, kırmızıbiberde de benzer bir karar aldıklarını ve gümrük vergilerinin indirileceğini ifade ederken, “Fiyatı yükselen ürünlerin fiyatını dengelemek için tedbir alıyoruz. Hızlı şekilde fiyatı artan ürüne müdahale ediyoruz” diye konuştu. Tüfenkci, ithalat kararlarının dokuzuncu aya kadar uygulanacağına da dikkat çekti.

Türkiye’nin kuru fasulye aldığı ülkeler arasında Hindistan, Kanada, Çin, Brezilya, Nijerya, Kırgızistan, Çin ve Mısır bulunuyor. Kırgızistan’dan alınan fasulyelere battal tipi deniyor. Çin’den Türkiye’ye küçük boylu olarak bilinen japonika tipi fasulye gelirken, Mısır’dan horoz tipi fasulye geliyor.

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği (TARIM-KOOP) Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz konuya ilişkin gazetemize yaptığı değerlendirmede; “İthalatta gümrük sıfırlaması tüketicinin ürünle daha ucuza buluşmasını sağlayacaktır. Türkiye’de baklagil fiyatları da çok yüksek olduğu için fiyatı dengelemek adına ithalat yolu açılacak.  Çanakkale’de ağırlıklı olarak baklagil üretmiyoruz. Türkiye’de Çanakkale ciddi bir üretim alanı değildir. Firmalara tohumluk olarak ekilen mısır ekonomik olarak daha kazanımlıdır. Çiftçimiz o sebeple mısıra daha çok yön vermiş durumda. Yine şirketler için tohumluk bakla ekilir. Ama bu sene havalar soğuk gittiği için beklenilen bir verim alınamadı” dedi.

Dilek Akşen

 

 


Çanakkale faulye gümrük gümrük-vergisi ithal mehmet-özkurnaz Bu haber 21/04/2017, Cuma günü yayınlandı, 63 defa görüntülendi
*