Şiire Yolculuk

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Şiire Yolculuk

55 yaşındaki Hasine Belik Çorbacıoğlu, çocukluğundan beri kurduğu hayaline geçtiğimiz günlerde çıkardığı Şiire Yolculuk isimli kitabı ile kavuştu. Hiçbir şey üretmeyen birçok insana rağmen sanata bir yerinden dokunan kadınlar kervanına bir yenisi eklendi…

Tevfikiye köyünde dünyaya gelen Hasine Belik Çorbacıoğlu çocukken başlıyor şiir yazmaya… Evlendikten sonra yazmayı bırakan Çorbacıoğlu, çocuklarının okula başlaması ile yeniden alıyor kalemi eline… Önceleri sadece vatan millet temalı şiirler yazan Çanakkaleli şair zamanla kendini geliştiriyor.

Ben çocuklarımı okuttum şimdi de onlar beni okutuyor diyen eğitime gönül vermiş Çorbacıoğlu Lise 2. Sınıfta… Femin & Art Uluslararası Kadın Sanatçılar Derneği Çanakkale Şubesi çatısı altında sanatsal faaliyetlerini sürdürüyor.

Geri kalanını şu şekilde ifade ediyor Hasine Belik Çorbacıoğlu…

“Kendi yaşım 55 ama ben 14 yaşındayım.  İki kız bir oğul annesiyim. İş hayatım olmadı ama tarlalarda çok çalıştım. Eşim traktör tamircisi. Şiir hayatımda hep vardı. Beşinci sınıftan okulu bıraktım ama o zamanlar şiir yazmaya başladım. 22 yaşında evlendim, çocuklarım oldu. Şiir bitti.  Çocuklar büyüyünce de tarlalarda çalışmaya başladım. Çocukları okuttum büyüttüm, şimdi onlar beni okutuyor.

Hep çocuklarıma derdim ki keşke size verilen imkânlar bana verilseydi, ben profesör olurdum. Oğlum da gel seni okula yazdıralım dedi. Gittik, başladık. Ortaokulu dışarıdan bitirdim. Şimdi Lise 2. Sınıftayım. İlk zamanlar hiçbir şey anlamıyordum. Çok üzülüyordum. Ama zamanla her şeyi öğrendim. Lise 3. Sınıftan İngilizce dersi bile alıyorum. İnşallah üniversiteye de başlayacağım. Edebiyat Bölümünde okumak istiyorum. Eskiden ben çocuklarıma derslerini yaptırırdım, şimdi onlar bana ders çalıştırıyor.”

“AY, YILDIZ TOPRAK, AŞK DERKEN GERİSİ GELDİ”

“Kızım okulda bir gün şiir yazmış. Okudum ben de yazabilirim dedim elime aldım kalemi… Kitaplarım isimli şiirimi yazdım. Başladım yeniden yazmaya ama hep vatan millet şiirleri yazıyordum. Erkek kardeşim öğretmen. Şiirlerimi okudu başka şiirler de yaz dedi.  Ben düşünemiyorum tabi. Ne yazayım ki dedim. Zeytin topluyorum o zamanlarda zeytin ağaçları için yaz dedi.  Ay, yıldız toprak, aşk derken gerisi geldi.

Sonra bana hep dediler şiir kitabı çıkar. Ama benim hayallerim var. Ben dedim okulumu bitireyim önce.  Yazar ve sanatçı evinde şiir dinletilerinde dernek Başkanımız Filiz Sanay ile tanıştım. Böylece kitap ve sergi maceramız da başlamış oldu. Sonra ÇTSO Çanakkale Evi’nde bir sergi düzenleyerek şiirlerimi sizlere sundum. Şimdi de kitabım çıktı. Kitabı elime aldığım gece hiç uyku uyumadım. Çocuklarıma kavuşmuş gibiyim… Anneme yazdığım şiir beş çocuklu bir kadın en sevdiğim şiirim.  Farklı duygular ile yazdım.”

Dilek Akşen

 


Çanakkale hasine-belik-çorbacıoğlu şiire-yolculuk Bu haber 20/04/2017, Perşembe günü yayınlandı, 82 defa görüntülendi
*