İlk hedefleri Assos’u listeye sokmak

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İlk hedefleri Assos’u listeye sokmak

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 41. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında turizm yazarları ve medya mensuplarına kültür gezisi düzenledi.

2018 yılının Troia Yılı ilan edilmesinin ardından çalışmalarını hızlandıran İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 41. Turizm Haftası Etkinliklerini zengin bir içerikle gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu etkinlikler kapsamında önceki gün turizm yazarları ve medya mensupları için bir program düzenlendi. Program Troia Ören yerine hareket ile başladı. Tüm gezi boyunca kafileye Kenan Çelik rehberlik etti. Troia’da turizm yazarları ve medya mensuplarından oluşan kafileyi Çanakkale Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ karşıladı. Karşılamanın ardından yapılan basın toplantısında Vali Yardımcısı Dağ, şunları söyledi; “2018 Troia Yılı’na yönelik farklı etkinlikler düzenleyeceğiz. Troia’nın 2018 yılı turizmine çok büyük katkıları olacak. Troia çok özel bir mekân. Kaz Dağlarından başlayıp buraya kadar uzanan bir bölgeden bahsediyoruz. 2018 yılında yapılacak olan etkinliklere devletimizin çok büyük katkıları var.”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz Türkiye’de şu an için Troia’da dâhil olmak üzere 16 tane destinasyonun UNESCO Dünya Mirası Listesinde olduğunu belirterek, “Bundan sonraki ilk hedefimiz Assos’u bu listeye sokmak. Bunun için gerekli çalışmaları başlattık. Assos bu listeye girmek için yeterli kriterleri barındırıyor. İnşallah Assos’u da en yakın zamanda bu listeye sokarak hem ülke hem de Çanakkale turizmine büyük bir katkı sağlayacağız” dedi.

Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ’ın basın toplantısına ayrıca İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Belediye Başkanını vekâleten Celal Karakaş, ÇATOD Yönetim Kurulu Üyesi Armağan Aydeğer, TÜRSAB Çanakkale Körfez BYK Genel Sekreteri Ahmet Çelik, ÇTSO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Mustafa Kansu, ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan katıldı.

Basın toplantısının ardından Türkiye’nin farklı illerinden gelen turizm yazarları ve medya mensuplarına ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan Troia’yı gezdirerek burada yaşanan destanları anlattı. Troia’da yapılan program saat 12.00’a kadar sürdü. Sonrasında kafile otobüsle Assos’a götürüldü. Burada öğle yemeği yendikten sonra kafile, ÇOMÜ’de Araştırma Görevlisi olan Caner Bakan’ın anlatımlarıyla Assos Ören yeri, Apollon Smintheus ve Alexandria Troas bölgelerini gezdi. Buradaki programın bitmesinin ardında Çanakkale merkeze dönen turizm yazarları ve medya mensupları, yine program dâhilinde Parion Otel’de, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün düzenlediği akşam yemeğinde bir araya geldi.

Engin Ören – Eren Aşnaz


Çanakkale çanakkale-il-kültür-ve-turizm-müdürlüğü turizm-haftası Bu haber 20/04/2017, Perşembe günü yayınlandı, 175 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com