Çanakkale tanıtımına önemli katkı

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale tanıtımına önemli katkı

Kültür ve Turizm Haftası Turizm Yazarları ve Medya Mensupları ile Buluşma Etkinliği kapsamında Parion Hotel’de yemek düzenlendi.

Gerçekleştirilen etkinliğe; Vali Orhan Tavlı, Belediye Başkan Vekili Dr. Celal Karakaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ile ulusal ve uluslararası basın mensupları katıldı.

Basın yerel, ulusal ve uluslararası basın mensuplarının yanı sıra Çanakkale’nin önde gelen turizmcileri ile kurum ve kuruluş temsilcileri de yemeğe katılım gösterdi. 2018 Troya Yılı kapsamında yapılan çalışmalar ve Assos’un UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girmesi ile ilgili konuşmaların yapıldığı akşamda açılış konuşması yapan Kültür Müdürü Dokuz; “15-22 Nisan tarihleri arası ‘Turizm Haftası’ olarak tüm ülkede kutlanmakta. Ülkemizin çok değerleri turizm yazarları ve ilimizin ulusal, yerel anlamda medya mensupları bu yemeğimizdeler.  Bu münasebet ile 2018 Yılı Truva Örenyerinin UNESCO Dünya Miras Listesine girmesinin 20. yılı sebebi ile Truva ören yerinde de Vali Yardımcımız Bekir Sıtkı Dağ Bey’in Başkanlığında bir basın açıklaması yaptık” dedi.

Gelen konuk ve basın mensuplarına koşuşan Vali Tavlı, UNESCO kültür mirası listesinin bölgeye katacağı değerlere değinerek; “Bütün tarihi olaylara baktığımızda batının gelişmiş ülkelerin bugünkü seviyeye gelmesinde bu bölgede kurulan medeniyetlerin çok büyük katkısı ve etkisi olmuştur. UNESCO Dünya Mirası listesine ülkemizden 16 ilimiz girmiştir. Troya ise 1998 yılında Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Yine Assos’ta Dünya Kültür Mirası Listesine girmeye aday bir varlığımızdır. Çanakkale’den tamamen sivil bir inisiyatif ile başlatılan 2018 Troya Yılı çalışmaları bölgemizdeki diğer kültür varlıklarımızın tanıtımına da katkı sağlayacak, kültür ve tarih varlıklarımızın tanıtılmasına yol açacak diye düşünmekteyiz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından gelen konuklar ve basın mensupları düşüncelerini aktardı.

Eren Aşnaz – Aslı Yıldız

 


Çanakkale kültür-ve-turizm-haftası medya-mensupları parion-hotel Bu haber 20/04/2017, Perşembe günü yayınlandı, 170 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com