Referanduma İtiraz

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Referanduma İtiraz

Gerçekleştirilen referandumun ardından Yüksek Seçim Kurulu ‘(YSK) tarafından mühürsüz oy pusulalarının geçersiz sayıldığı ve ‘tercih’ yerine ‘evet’ mührünün basılmış olduğu oy pusulalarının geçerli sayılması tartışmaları da beraberinde getirdi. YSK tarafından alınan kararların kaldırılmasını isteyen vatandaşlar, YSK’ya itiraz dilekçelerini sundu.

16 Nisan referandum seçiminin ardından tartışmalarda devam ediyor. Seçimlerin şaibeli olduğu ve mühürsüz oyların kabulünün yasal olmadığı gerekçesi ile vatandaşlar, YSK önünde toplandı. Yüzlerce itiraz dilekçesini veren vatandaşlar, seçim sonuçlarının adil olmadığını belirtti.

İtiraz dilekçelerini veren bazı vatandaşlar basına şu açıklamalarda bulundu;

Mete Ergin; “Bu bir vatandaş olarak ülkeye ve oyuna sahip çıkma hareketidir. Sadece bir vatandaş dilekçe verdi diye okullara mescit açan, sadece bir vatandaş dilekçe verdi diye okullara imam hatip açan bu iktidar, bu hukuk sistemi bu kadar vatandaşın dilekçesini dikkate almıyor olamaz.  Vatandaşız oyumuza ve hakkımıza sahip çıkıyoruz.”

Nermin Tokgöz; “Daha biz sandıkları sayarken biz kazandık diye ilan ettiler. Bizim buna itirazımız var bunu kabul etmiyoruz. Sonuna kadar hakkımızı arayacağız.”

Hasan Türkoğlu; “Mühürsüz zarflar nedeni ile seçimin adil olmadığını düşünüyoruz. Seçim sonuçları hakkında kuşkularımız var. Bunu da yasal yollardan başvurumuzla teyit ettirmiş olduk. Bu haliyle toplumsal mutabakat salanmış olmaz. Çünkü bu bütün toplumu ilgilendiren bir mesele ve kabul edilemez bir şey. Kabul edilmeyen bir Anayasa metni meşru sayılmaz”

Eren Aşnaz

 


Çanakkale itiraz referandum şaibe-şüphesi ysk Bu haber 18/04/2017, Salı günü yayınlandı, 150 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com