Siyasilerden Referandum Sonucunu Değerlendirmesi

6 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Siyasilerden Referandum Sonucunu Değerlendirmesi

Referandum sonuçları belli oldu. Türkiye genelinde sandıklardan yüzde 51,21 “evet”, yüzde 48,79 “hayır” oyu çıktı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Siyasi Parti İl Başkanları, referandum sonuçlarını gazetemize değerlendirdi.

Türkiye’de ve Çanakkale’deki referandum sonuçlarını değerlendiren Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, az bir farkla evet denilse de ülkenin yarısının yeni Anayasayı kabul etmediğini belirtti. Sonuçlardan umutsuz olmadığını belirten Başkan Gökhan, Cumhurbaşkanı ve hükümetin şapkayı önüne koyup düşünmesi gerektiğini belirtti. Gökhan, damgasız oylar ile ilgili yasa olduğunu belirterek; “Malum YSK hükümetin ve Cumhurbaşkanının güdümünde bir kurum. Yasanın açık bir hükmü var. Damgasız oylar geçerli sayılamaz diye bir yasa var” diye konuştu.

Çanakkale’deki sonuçlardan memnuniyetini belirterek Çanakkalelilere teşekkürlerini eden Gökhan; “16 Nisan’da yapılmış olan referandum sonucunda ‘evet’ler 2 puan gibi bir farkla önde çıktı ve Türkiye’de yeni Anayasa dönemi başladı ama bu fark tahminlerin de ötesinde çok az bir farkla geçti. Bir Anayasa değişikliğinin bu kadar az bir farkla geçmiş olması, bu Anayasanın ülkenin yarısı tarafından kabul edilmediği anlamına gelir. Bu da ileride büyük sıkıntı yaratır. Çanakkale’de tam tahmin ettiğim gibi çıktı. Çanakkale merkezde, belediye sınırları içerisinde yüzde 70 diye bir oran vermiştim, il genelinde de yüzde 60-65 gibi bir oran vermiştim. İl genelinde yüzde 60 ‘hayır’ çıktı, merkezde de yüzde 72 ‘hayır’ çıktı. Ben Çanakkaleli hemşerilerime teşekkür ediyorum. Bize güvendiler, bizi anladılar, parlamenter demokrasiye sahip çıktılar. Her zamanki gibi burada şehitler diyarının insanı olduğunu ortaya koydular. Onun için Çanakkale halkına özellikle bize inanmaları ve güvenmeleri nedeni ile çok teşekkür ediyorum” dedi.

“HAYIR OYU VEREN %49’LUK KESİMDE BU ÜLKENİN EVLADIDIR”

AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, 16 Nisan referandum sonuçlarının Türkiye ve Çanakkale için hayırlı uğurlu olmasını diledi. Başkan Karadağ, referandum sonuçlarını değerlendiği yazılı basın açıklamasında; “Milletimiz yine kararını demokrasiden ve milli iradeden yana vermiştir. Bizler en başından beri ifade ettiğimiz gibi milletimizin kararı başımızın tacıdır dedik, milletimiz Evet’te dese Hayır’da dese AK Parti olarak o kararı uygulamakla mükellefiz dedik, çok şükür milletimiz yine %51 i aşkın bir oranda bir oranda bu değişikliğe Evet diyerek kararını anayasa değişikliğinin onayı yönünde vermiştir. Hayır oyu veren %49’luk kesimde bu ülkenin evladıdır ve biz birlikte Türkiye’yiz. Bizler bir parçayı oluşturan bütünden ibaretiz. Artık ülkemiz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile yönetilecektir. Yoluna daha hızlı devam edecektir. Bu anayasa değişikliğinin ülkemizin ayağındaki son prangayı da kırdığına inanıyor ve bu değişikliğin daha güzel günlere vesile olacağına inanıyorum” dedi.

İl Başkanı Karadağ Çanakkale referandum sonuçlarını da değerlendirdi. Başkan Karadağ; “Çanakkale halkının kararına saygı duyuyoruz, demokrasilerde en yetkili hakem millettir. Bizler her durumda milletimizin kararına saygı duyduk duyacağız. Çanakkale halkı kararını hayır yönünde verdi. Bize de burada saygı duymak düşer. Türkiye genelinde Evet çıkmasına duyulan saygı gibi biz de Çanakkale halkının kararına saygı duyacağız. Elbette Çanakkale’de ki halk oylaması sonuçlarını müşahede edeceğiz. Her gün bir önceki günden daha fazla çalışacağız, Ama öncelikli amacımız olan Türkiye genelinde Evet oylarının fazla olmasına ulaştığımız için mutluyuz, gururluyuz. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

“ŞAİBESİZ SEÇİM YAŞAYAMAZ HALE GELDİK”

CHP Çanakkale İl Başkanı Nejat Önder referandum sonucunu gazetemize değerlendirdi.  Mühürsüz pusulalar ile ilgili kesin hüküm olduğunu belirten Önder, “şaibesiz seçim yaşayamaz hale geldik” dedi.

Başkan Nejat Önder; “Yargı bağımsız ve tarafsız olacak diyorlardı. Biz onu yanlış anlamışız taraflı ve bağımlı olacak. Düşünceleri oymuş. Hukuk Devleti olduğunu iddia ettiğimiz ülkemizde seçim kanunun 92.ve 123. Maddelerine baktığımız zaman ‘parantezi veya’sı olmayan kesin emir hükmü, mühürsüz pusulalar iptal olur’ diyor. Ama gerin görün ki 2,5 milyonluk oy görüşe dayalı ‘biz bunu daha önce de yaptık’ diyen YSK Başkanı diğer illerde ki seçim bürolarına da talimat verir gibi ‘sonuç değişmeyecek’ diyor. Adı geçen yerde bir itiraz var ve madde de açık. Ancak YSK Başkanı bu olmuyorsa ‘ispatlayın’ diyor. Biz görevli değiliz ki.  Sonuçtan Çanakkale olarak görevimizi yaptık. Türkiye geneline baktığımız zaman bütün imkânsızlıkla devletle yarıştık. Şaibesiz seçimi yaşayamaz hale geldik. Biz dünya nezdinde nasıl kabul göreceğiz. Yabancı yatırım gelmeyecek. Ekonomi düzelecek diye kimse müjdesini veremez.Ben esas mücadelenin şimdi başladığını düşünüyoruz. Biz, CHP’liler olarak bizden sonra gelecek nesile af edersin, özür dileriz gibi kelimeler sarf etmeyeceğiz. Ülke olarak bunun acısını çekeceğiz. Dönüşümüz olacak ama çok şey kaybetmiş olacağız. Maalesef üzgünüz” dedi.

“MECLİSTE ‘EVET’ DİYEN MHP REFERANDUMDA DA ‘EVET’ DEMİŞTİR”

MHP İl Başkanı Hakan Pınar da referandum sonuçlarını değerlendirdi. Başkan Pınar; “Önemle vurgulamak gerekir ki Milliyetçi Hareket Partisi, yarım asra yaklaşan tarihinin her döneminde olduğu gibi bu süreçte de “önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben” ilkesi doğrultusunda, “seyirci kalan” değil ‘insiyatif alan’, “ideal-imkân dengesini gözeten, ‘makul’, ‘etkili’ ve ‘kritik’ bir siyasi tutum sergilemiştir. Türk milleti, kader ve kederde birlik olmuş muazzam bir beşeri varlık olarak, kendisini doğrudan ilgilendiren hükümet etme sistemiyle ilgili son sözünü söylemiştir. Bu demokratik kazanım ve fırsatın heba edilmemesi elbette herkesin, hepimizin sağduyu ve soğukkanlılıkla çalışmasına bağlıdır. Milliyetçi Hareket Partisi milli, ilkeli ve tutarlı bir siyasi anlayışın temsilcisi olarak, TBMM’de evet dediği anayasa değişikliği teklifine 16 Nisan’daki referandumda da aynı iradeyi göstererek evet tercihinde bulunmuştur. Bundan rahatsız olmak, bu irademize kara çalıp saptırmaya çalışmak öncelikle demokrasi hazımsızlığı, milliyetçilik karşıtlığıdır. Milliyetçi Hareket Partisi’nin, Türkiye’nin yakın ve yoğun tehditlerle boğuştuğu bir dönemde, özellikle 15 Temmuz melanetinin enkazı henüz kaldırılmamışken duyarsız ve dağınık duruş sergilemesi, dahası kutlu davamızın mirasıyla ters düşmesi tabii olarak imkânsızdır” dedi.

Çok şükür, artık her konuda, Milliyetçi Hareket Partisi’nin ne düşündüğü, nasıl bir pozisyon aldığı, ne tür bir tavır takınacağı çok ciddi merak uyandırmaya, dikkat çekmeye, konuşulmaya başlanmıştır diye düşüncelerini ifade eden Başkan Pınar sözlerine; “Bu durum partimizin başarısı olarak değerlendirilmelidir. Bizlere yönelmiş bu alaka ve ilginin Milliyetçi Hareket için kıvanç vesilesi olacağı gibi, aynı zamanda özgüvenli ve özenli olmamız gereken hususların arttığının da göstergesidir. Milliyetçi Hareket Partisi önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben anlayışını siyasetinin ağırlık merkezi yaparak yerli, milli ve ahlaki tercihini göstermiş, bundan sonra da göstermeye devam edecektir” diye devam etti. Eren Aşnaz- Dilek Akşen

 


çanakkkale değerlendirmeler nejat önder referandum sandıklar Ülgür Gökhan yeşim karadağ Bu haber 17/04/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 215 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com