TÜRKİYE EKONOMİSİ

5 sene önce Çasiad Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK’in Şubat ayı sanayi üretimi verilerine göre, mevsim etkilerinden arındırılmış Sanayi Üretimi Endeksi bir önceki aya göre %0,4 oranında geriledi. Takvim etkilerinden arındırılmış endeks ise bir önceki yılın aynı ayına göre %1 oranında arttı. Bloomberg HT’nin anketine göre katılımcıların beklentisi aylık %1 artış ve %2,5 artış olacağı yönündeydi.
  • Ekonomi Bakanlığı’nın 2. Çeyrek Dış Beklenti Anketi’ne göre, İhracat Beklenti Endeksi ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 15,9 puan artarak 124,9’a yükselirken İthalat Beklenti Endeksi de ikinci çeyrekte bir önceki çeyreğe göre 1,7 puan artarak 112 değerini aldı. İhracat beklenti endeksindeki gelecek 3 aya ilişkin ihracat beklentisi ve ihracat sipariş beklentisinin yüksek oranda artması nedeniyle arttığı görülüyor.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin büyüme tahminini yukarı yönlü revize etti. Moody’s’den yapılan açıklamada, Türkiye’nin 2016 yılında beklentilerin üzerinde büyüdüğünü belirterek, büyüme beklentilerini 2017 için %2,2’den %2,6’ya ve 2018 için %2,7’den %2,9’a yükseltti.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • ABD’de yeni yaratılan istihdam sayısı 98 bin kişi ile beklenti olan 180 binin altında kaldı. Ancak buna rağmen Mart ayında işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,2 puan gerileyerek %4,5 oldu. Bu durum FED’in Haziran’da faiz artırımına gidebileceği tahminlerini kuvvetlendirdi.
  • IMF, geçen hafta yayınlanan Küresel Finansal İstikrar Raporu’nun Nisan 2017 sayısında düşük faiz ortamının finansal kuruluşlar için zorluklara neden olabileceğini belirtti. “Düşük Büyüme, Düşük Faiz Oranları ve Finansal Aracılık” (Low Growth, Low Interest Rates, And Fınancial Intermediation) başlıklı raporda, özellikle yaşlanan nüfus ve düşük verimlilik artışı ortamında faizlerin de düşük olması nedeniyle emeklilik fonları ve sigortalarda ürün değişikliğine gitmesi gerekebileceği vurgulandı.
  • Euro Bölgesi’nde Sentix Yatırımcı Güven Endeksi 2007 Ağustos ayından beri en yüksek değere ulaştı. Mart ayında 20,7 olan endeks, Nisan ayında 23,9 değerine yükseldi.
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi geçen hafta yaptığı açıklamada, enflasyonun istenilen seviyelere yaklaşmasına rağmen halen enflasyonda aşağı yönlü risklerin sürdüğünü belirtti. Draghi, bu nedenle ECB’nin faiz politikasında değişikliğe gitmediklerini açıkladı.
  • Geçtiğimiz hafta ABD’nin Suriye’ye düzenlediği saldırıdan sonra petrol fiyatlarının varili 56 dolar seviyesine yükseldi. Geçen hafta petrol varil fiyatı 53-54 dolar seviyesindeydi.

 


Çanakkale çasiad ekonomi-değerlendirmesi Bu haber 15/04/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 152 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com