Turan’dan İncesu’ya Vefa

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Turan’dan İncesu’ya Vefa

Önceki yıl olduğu gibi bu yıl da Sokrat İncesu’nun mezarını ziyaret eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, “Bu ülkeyi beraber kurduk, beraber yaşayacağız. Bu özelliklerinden dolayıdır ki, Çanakkale bir arada yaşamanın, huzurun, barışın, hoşgörünün kentidir. Bizler bütün farklılıklarımızla bir milletiz” dedi.

Sokrat İncesu, Osmanlı ordusunda Birinci Dünya Savaşına subay olarak, Çanakkale Savaşına da yüzbaşı rütbesiyle katılan, Kayseri İncesulu Rum asıllı Osmanlı vatandaşlarındandı. Yüzbaşı Sokrat, Makine Bölük Komutanı olarak Çanakkale’de yazılan tarihi destanın kahramanlarından biri olarak nam saldı. 1923 yılında yapılan Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesinde birçok akrabası Yunanistan’a gitmesine rağmen kendisi Türkiye’de kalmayı tercih etti.

Çanakkale Savaşı’ndan sonra Çanakkale Bozcaada’ya yerleşen Yüzbaşı Sokrat İncesu, Soyadı Kanunun çıkması ile beraber de memleketi olan İncesu’yu kendisine soyadı olarak seçti. 1964 yılında “Birinci Dünya Savaşında Çanakkale-Arıburnu Hatıralarım” adlı kitabıyla Çanakkale hatıralarını yazan İncesu, 1973 yılında Bozcaada’da öldü ve sonrasında da burada toprağa verildi.

İncesu’nun mezarını ziyaret eden AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, önceki yıl da mezarı ziyaret ettiklerini söyleyen Turan, “Geçen yıl mezarı ziyaret için geldiğimizde mezarın oldukça bakımsız olduğunu görmüş ve üzülmüştük. Valimizle ve Kaymakamımızla görüşerek buranın onarılmasını, toparlanmasını istemiştik. İl Özel İdaremizin kaynaklarıyla mezarlık onarıldı. Bugün Bozcaada’ya gelmişken kahramanımızın mezarını da ziyaret etmeyi görev bildik” dedi.

Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkesi, Arabı, Rumuyla Osmanlı’daki bütün unsurların Çanakkale’de savaştığını söyleyen Turan, “Bu ülkeyi beraber kurduk, beraber yaşayacağız. Bu özelliklerinden dolayıdır ki, Çanakkale bir arada yaşamanın, huzurun, barışın, hoşgörünün kentidir. Bizler bütün farklılıklarımızla bir milletiz” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi


bülent turan Çanakkale mezarlık sokrat-incesu ziyaret Bu haber 15/04/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 145 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com