En fazla tüketici şikâyeti

En fazla tüketici şikâyeti

Son yıllarda tüketici haklarına gelen en fazla şikâyetin telekomünikasyon firmalarına gerçekleştirildiği belirtildi. Tüketicilerin en çok şikâyet ettiği konu ise sabit olarak belirtilen kampanyaların gerçeği yansıtmaması. Birçok vatandaş, bu durumu dolandırıcılık olarak görüyor.

Konu ile ilgili görüşünü aldığımız bazı vatandaşlar, firmalar ile dava süreçlerinin devam ettiğini belirtirken, Tüketici Koruma Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Ali Rıza Berkit tüketicilerin haklarını alamayacakları yönünde kaygılanmamalarını, kendilerine başvurulduğunda gerekli işlemlerin yapıldığını açıkladı.

Belirtilen kampanya mağduru birçok vatandaş gazetemize şu açıklamalarda bulundu.

Barbaros Balıkoğlu; “Ben bu konuda çok sıkıntılıyım. İlk olarak 60 TL’lik bir pakete geçtim ancak önceki ay 90 TL, daha sonra ise 89 TL, hatta 100 TL’yi bulduğu aylar oldu. Sürekli olarak mesaj geliyor. Mesajda hattınızı akıl küpü paketi dâhilinde kalan bakiyeler gelecek aya devretmiştir diyor. Hattımı aldığım andan itibaren her ay devir var. Ancak hattımı aldığım aydan itibaren her ay 90 TL’nin altında fatura gelmedi. Normalde bana bu paketi 60 TL sabit hat olarak vermişlerdi. İlk defa 89 TL geldi. 90’dan aşağı geldiği olmadı”

Emrah Güneli; “Bu şekilde verdikleri fiyatın üstünde çıkan yerler yani insanları tüketici anlamında zorda bırakan yerlerde var ama bazı şeyleri biz sözleşme imzalarken gözden çıkartıyoruz. Ekstralar birazda onlardan geliyor. Tüketicilerin bunlara dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Bir şeyler alırken mutlaka sözleşme okunmalı bence.”

“VERGİLER TÜKETİCİYE BELİRTİLMİYOR”

Hacı Yılmaz; “Sabit belirtilen şeylerin içerisinde ya da ek olarak gelen vergiler var. Bunlar bizim fikrimiz alınarak verilen vergiler değil. Ancak siz bunları bir şekilde ödemek zorundasınız. Nasıl ki devlet size bir şeyleri çıkartırken sormuyor ve yaslar sizin dışınızda yapılıyorsa. Tıpkı onun gibi şirketler de kendilerinde bunu hak olarak görüyor. Ve devletin uygulaması klasikleşiyor. Dolayısı ile bizde de hak arama bilinci yok. Bunlar doğalmış gibi yaşanıyor ve bir yerden sonra tepkisiz kalıyoruz.

“3 FİRMA İLE DAVAM DEVAM EDİYOR”

Şenyurt Yıldırım; “Görüşme bedellerinin çok çok üzerinde faturalar geliyor. Bunlar sanırım vergiden kaynaklanıyor. 3 TL’lik bir görüşme yapıyorsun 5 TL fatura geliyor. 2 TL’lik fark devlete gidiyor ancak biz devletten bunun karşılığını göremiyoruz. 5 tane hattım vardı. Şu anda 3’ünü sabitten çıkarttım ve kontörlüye döndüm. Artı iki tanede sabit ev hattım var. Şu anda GSM firması ile de mahkemeliğim. Yani kontörlüye geçtim hala haksızlıklar var.”

“TAKSİTLE HİZMET VERİP TOPLU ÜCRET ALIYORLAR”

Kayhan Yurtseven; “Şu anda kontör olmasına rağmen konuşamıyorum. 299 dakika var gözüküyor ancak TL yüklemeden bu haklarımı kullanamıyorum. Bu tam bir dolandırıcılık. Bir ayda 2.5 liralık konuşmayı açtırmak için 15 lira istiyor. 6 aylık taksiti kullanmış oluyor. Parayı toptan alıyorlar.  15 TL’den aşağı yükleyemiyorsun. Vatandaşın parasını 6 ay kullanmış oluyorlar.”

Doğuş Metin; “Her ay 140 TL fatura geliyordu. Sabit yapmak istedim onlar da 45 TL’ye paket olduğunu belirtti. Paketi kabul ettim ancak gelen hesap 90 TL. Üstelik paketi aşmadığım halde bu kadar yüksek geldi. Böyle olunca firmalara güvenimiz kalmıyor.”

“ŞİKÂYETTE BULUNUMALI”

Mahmut Enes Söylemez; “Bir tarifeye geçiyorsun fiyat 49 TL deniyor ancak faturada 100 TL geliyor. Sözleşmeleri hiç okumuyoruz ya da televizyon reklamlarında çok hızlı bir şekilde alt yazı olarak geçiriyorlar. Biz bunlara hiç dikkat etmeden imzayı atıyoruz. Bunlar bir nevi insanları kandırıyorlar. Özellikle alt yazılara ve imzaladığımız sözleşmelere dikkat etmememiz gerekiyor. Bunlara kanmamamız lazım. Gerekirse tüketici haklarına bunları şikâyet edip büyük başlıklar altında bildirilmesini de istiyorum.”

“HİÇBİR TÜKETİCİ, HAKKIMI ALAMAM DİYE KAYGILANMASIN”

Vatandaşların son yıllarda en fazla şikâyetinin telekomünikasyon firmalarından olduğunu belirten TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, vatandaşların haklarını alamama konusunda kaygılanmamaları gerektiğini belirterek; “Son yıllarda derneğimize en çok telekomünikasyon hizmetleri ile ilgili şikâyet geliyor. Cep telefonu firmaları normal anlaşmada örneğin 60 TL’lik bir programdasınız diyor ancak her ay 80-90 TL’lik fatura çıkartıyorlar. İletişim ile ilgili bir şirket olmasına rağmen tüketiciler için iletişim kurabileceğimiz hiçbir şey yok. Bu anlamda tüketicilerin ciddi bir şekilde mağduriyetleri var. 6502 sayılı Tüketici Yasası bu konuda parayı kim alıyorsa onun ile dava açılacağını belirtiyor. Bize gelen tüketicileri Tüketici Hakem Heyetlerine gönderiyoruz. Hiçbir tüketici hakkımı alamayacağım diye kaygılanmasın. Kesinlikle derneğimize başvurdukları durumda kendilerine yardımcı olabiliriz.” diye konuştu. Eren Aşnaz, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com