Değirmenci “Hocalarımın sürüklenmesi bardağı taşırdı”

6 sene önce Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Değirmenci “Hocalarımın sürüklenmesi bardağı taşırdı”

‘Hayır’ oyu vereceği gerekçesi ile işten atılan İrfan Değirmenci, Emek Gençliği tarafından düzenlenen ‘No Başkanlık, No Cry’ panelinde Çanakkalelilerle buluştu.

Vatandaşların ilgisinin yoğun olduğu panelde konuşan Değirmenci, kendisinin atılmasına sebep olan twitleri tek tek okudu. Değirmenci, aynı zamanda hocalarının yerlerde sürüklenmesinin kendisi için bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi.

‘Hayır’ vereceğini açıkladığı için işten atılan İrfan Değirmenci, Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde Çanakkaleliler ile buluştu. Emek Gençliği tarafından düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Değirmecinin yanı sıra Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat’ta yer aldı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın da katılım gösterdiği panelde konuşan Değirmenci, kendisinin işten kovulmasına sebep olan twitleri tek tek okudu. 16 Nisan’da ‘hayır’ dan umut olduğunu belirten Değirmenci;  “Ben umutluyum, çok da heyecanlıyım. Seçmen Pazar günü sesini yükseltecek sandıkta. Pek çok planı bozacak, her şeyi yeniden şekillendirecek.  Çünkü böyle gitmez. Ne medya böyle gidecek, ne iktidar böyle gidecek ne de muhalefet. Hepsi kendine bir çekidüzen verecek. Çünkü bugünkü durumumuzun müsebbibi iktidar kadar medya ve muhalefet aynı zamanda. Dolayısı ile bir yenilenme fırsatı olacak ‘hayır’larınız. Çok ‘hayır’lı olacak o yüzden Pazar günü vereceğiniz kararlarınız. Görebildiğim kadarı ile engelli çocuğu ile burada olan anneler var, emekliler, üniversiteliler, liseliler ve birbirinden çok farklı, rengârenk bir insan tablosu ile karşı karşıyayım şu anda. Bu beni heyecanlandırıyor” dedi.

“BARDAĞI TAŞIRAN OLAYDAN SONRA 20 MADDE YAZDIM”

Ben de karşı politika geliştirmezsem, bizler karşı politika üretmezsek, var olamayacağımızı, nefes alamayacağımızı hissettiğimiz için artık söz söylememiz gerekiyor. Bugün değilse, ne zaman diye düşündük ve elimizi taşın altına koyduk, bile isteye. O gün 20 tane twit atmıştım, 13 Şubat günüydü, 13 Şubat’ta Cumhurbaşkanımız Anayasa değişikliği paketini onayladı. Aynı gün benim öğrencisi olduğum Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesine akademisyenleri almadılar. Bir KHK ile kapının önüne konan akademisyenler öğrencileri ile vedalaşma fırsatı yakalayamadı. Ağlayanlar, yerlerde sürüklenenler oldu. Cübbelerini Cebeci kampusuna bırakanlar oldu. Dokundu bu görüntü. Bende bardağı taşıran son damla buydu. Ve oturdum, 20 madde yazdım” dedi.

“KHK FAŞİZİMDEN KÖTÜDÜR”

Değirmenci’nin konuşmasının ardından Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat söz aldı. Polat konuşmasında son süreçte basına yapılan baskı ve sansüre değinerek; “1988’de Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesinde, siyaset bilimine girişine giriş dersi, hocamız Ahmet Taner Kışlalı… Her ders 15 dakika öğrencilere tartışmak için söz verirdi. Ağır bir dönemdi, 12 Eylül etkilerinin sürdüğü bir dönemdi, ama biz özgürce görüşlerimizi söylerdik. Bunların hiç birini problem etmezdi ve saygı ve sevgi ile dinlerdi. Bir gün de KHK’leri konuşuyoruz. Şöyle bir şey söyledi, ‘KHK aslında faşizmden daha kötüdür. (Eren Aşnaz-Yıldız Sağlam)


Çanakkale hayır irfan-değirmenci no-başkanlık-no-cry Bu haber 14/04/2017, Cuma günü yayınlandı, 146 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com