Kendi elbiseni kendin tasarla

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kendi elbiseni kendin tasarla

Çanakkaleli kadınlar Cuma Pazarı’ndan kumaş alıp kendi kıyafetlerini kendileri dikiyor. Böylece hem ev ekonomisine katkı sağlamış oluyorlar, hem de kendilerine bir hobi edinmiş oluyorlar.

Ekonomide yaşanan dalgalanmalar, hayat pahalılığı günden güne büyüyor. Psikolojik sorunlar toplumun her katmanına yansıyor. Özellikle kadınlar bazı sorunlarla baş edemeyeceğince çareyi alışveriş yapmakta buluyor.

İhtiyaçtan fazlasını satın alarak hızla tüketme yolunu seçenlere rağmen bazı kadınlar da kendi giyeceklerini kendilerini dikmeyi tercih ediyor. Böylece hem kendi tarzlarını yaratmış oluyorlar, hem de kıyafet masraflarını en aza indirmiş oluyorlar. Ayrıca kendilerine bir hobi edindikleri için yaşam kaliteleri de yükseliyor.  Cuma pazarına her hafta gelen kumaşçı hazır giyime karşı kendi kıyafetlerini diken kadınların da uğrak noktası.  Her renk ve modelden kumaş bulabilen kadınlar özellikle şalvarlık kumaş satın alıyor. Ayrıca çocukları için de yazlık kıyafetler dikiyorlar.

Kumaş satıcısı Aziz Düş; “Artık kadınlar eskiye göre daha aktif bir yaşam sürüyor. Devletin açmış olduğu dikiş kurslarına giden kadınlar da bizden kumaş alıyor.  Tabi bu kadınlara da ucuz geliyor.  En pahalı kumaşın metresi 10 TL. Bir metre kumaştan bir etek çıkıyor mesela.  Bir kalem eteğe mağazada 100 TL para ödüyorsunuz ama kumaş alıp kendiniz diktiğiniz de ya da terziye verdiğinizde bu çok daha ucuza geliyor” dedi. Dilek Akşen


bu-tarz-senin Çanakkale cumpa ev-ekonomisi kadın Bu haber 10/04/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 234 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com