Evet karavanında, Hayır soruları

5 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Evet karavanında, Hayır soruları

Referandum çalışması kapsamında, İskele Meydanı’na kurulan Evet Karavanı önüne toplanan Hayır oyu kullanacak olan seçmenler AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Gültekin Yıldız’ı soru yağmuruna tuttu.

İskele Meydanı’na konulan AK Parti Seçim Karavanı önünde karşıt görüşlü Çanakkaleliler bir araya geldi. AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Gültekin Yıldız’ı soru yağmuruna tutan Hayır oyu verecek seçmenler de neden hayır dediklerini anlattı.

Karşılıklı soru cevap ile süren tartışmada hiçbir taşkınlık yaşanmadı. AK Parti Merkez İlçe Başkan Yardımcısı Yıldız kendisine yöneltilen tüm sorulara cevap vermeye çalıştı. Emekli öğretmen olduğunu belirten bir kişi AK Parti’nin 15 yıllık iktidarı sürecinde eğitim alanında hiçbir uzmana danışmadan ürettiği politikaların kötü sonuçlandığını dile getirdi. Hayır oyu kullanacak seçmenler genel olarak vatandaşların en çok sıkıntı içine düştükleri konuları dile getirdi. Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek yardımcıların kimler olacağı ve bu kişilerin yetkilerinin neler olacağı konusu en çok tartışılan konu oldu. Bakanların neye göre atanacağı, Cumhurbaşkanının yetkileri, FETÖ üyelerinin tam olarak temizlenip, temizlenmediği en çok merak edilen sorular arasındaydı.  Topluluğun arasında olan bir genç, “Bunca yetki verilen Cumhurbaşkanının kandırılmayacağını nasıl garanti edeceksiniz?” diye sordu.

Başkan Yardımcısı Gültekin Yıldız neden sistem değişikliğine gidilmesi gerektiğini anlatırken;  “Kanun yapma yetkisi meclise verilecek. Cumhurbaşkanı sadece bütçe kanunu verebilecek. Mevcut sistemde kanun teklifini hükümet verir, meclis de elini kaldırır indirir.  Her parti grup toplantısında evet mi hayır mı diyecek bunu önceden belirler. Böyle meclis olur mu? Halkı temsil etmeyen ve kendi iradesi ile oy kullanamayan meclis olmaz. Mecliste bir irade olsaydı anayasa değişikliğine AK Parti vekillerinden hayır diyen olurdu, CHP’li vekillerden de evet diyen olurdu.  Bir siyasi parti külliyen evetçi ya da hayırcı olabilir mi? Bizde şu an yasama yok. Biz de FETÖ tarafından işgal edilen bir yargı var. HSYK seçimleri maddesi de bu yüzden var. Bir de yürütme var. Bugün diyelim ki; AK Parti’ye oy veriyorsunuz ama istemediğiniz adam milletvekili oluyor. Bu sistem bunun önüne geçecek. O yüzden milletvekilliği seçimi ile Cumhurbaşkanı seçimi ayrılıyor” ifadelerini kullandı.

İki buçuk saati aşan tartışma hiçbir sorun yaşanmadan sona erdi.  Dilek Akşen


Çanakkale evet evet-karavanı hayır iskele referandum Bu haber 09/04/2017, Pazar günü yayınlandı, 134 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com