TÜRKİYE EKONOMİSİ

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

TÜRKİYE EKONOMİSİ

 • TÜİK, 2016 yılı 4. çeyrek büyüme rakamını %3,5 olarak açıkladı. Böylelikle 2016 yılı büyüme oranı %2,9 oldu ve piyasa tahminlerinin üzerinde gerçekleşti. Dördüncü çeyrekte büyümeye en fazla katkı hane halkının ve kâr amacı olmayan kuruluşların tüketim harcamalarından geldi (%5,7). Yatırım harcamaları ise %2 arttı (makine teçhizat yatırımları bir önceki çeyreğe göre -%0,4 gerilerken inşaat yatırımları ise %3,5 arttı).
 • TÜİK verilerine göre Mart ayında yıllık enflasyon %11,3’e yükseldi (Şubat’ta %10,1). Enflasyon Ekim 2008’den bu yana ilk defa bu seviyeye çıktı. Mart ayında bir önceki aya göre en fazla yükselen kalem gıda fiyatları oldu.
 • TÜİK’in açıkladığı Şubat ayı dış ticaret verilerine göre, ihracat Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %1,9 azalarak 12,127 milyar dolar, ithalat ise %1,6 artarak 15,82 milyar dolar oldu. AB’ye olan ihracat ise geçen yılın aynı ayına göre %3,2 azalarak 5,54 milyar dolara geriledi.
 • TİM’in açıkladığı Mart ayı ihracat verilerine göre ise ihracat geçen yılın aynı ayına göre %19 artışla 13,62 milyar dolara yükseldi. Yılın ilk üç ayında ihracatta önde gelen ilk üç sektörün otomotiv, çelik ve kimyevi madde sektörleri olduğu belirtildi.
 • TÜİK’in geçen hafta açıklanan tüm ekonomik güven endekslerinden hesapladığı aylık Ekonomik Güven Endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre %5 artarak 91,5 değerinden 96,1 değerine yükseldi.
 • İstanbul Sanayi Odası ve Markit işbirliği ile hazırlanan imalat sanayi satın alma yöneticileri PMI endeksi, Şubat 2014’ten bu yana en güçlü artışı kaydetti; Şubat ayında 49,7 olan endeks Mart ayında 52,3 oldu. İSO’nun yayınladığı açıklama notuna göre, imalat sanayinde istihdam son 8 ayda yedinci kez yükseliş kaydederken, üretimde son 3 yılın en hızlı artışı yaşandı.

DÜNYA EKONOMİSİ

 • Geçen hafta Çarşamba günü yapılan toplantıda FED, faizleri 25 baz puan artırdı ve bu yıl içerisinde 2 kez daha artırıma gidileceği tahmininde bulundu. FED Başkanı Janet Yellen ise yaptığı açıklamada faiz artışının ekonomik ilerlemeye işaret ettiğini ancak ekonomik tahminlerin Aralık başından beri çok az değiştiğini belirtti.
 • G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankaları başkanlarının bir araya geleceği toplantı geçen hafta Cuma günü Almanya’da başladı. Bu toplantıda Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek temsil edecek. Toplantıda, dış ticarette artan korumacılık politikalarına karşı net bir duruş açıklanması bekleniyor.
 • Çin Başbakanı Li Keqiang, ABD ile ticaret savaşına girmek istemediklerini, böyle bir durumun hem iki ülkeyi hem de uluslararası ticareti zor durumda bırakacağını belirtti. Li Keqiang, son dönemde ABD-Çin arasındaki ticari gerginliğin geçici olduğunu ifade etti.
 • FED ve diğer merkez bankalarındaki faiz artışlarına karşın Japonya Merkez Bankası BOJ, geçen hafta politika faizinde ve duruşunda bir değişikliğe gitmedi. Bankanın %2 enflasyona ulaşma hedefine karşın faizlerde değişikliğe gitmemesi diğer merkez bankalarından farklı bir yol izlediği şeklinde yorumlandı.
 • Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’ s (S&P), Rusya’nın kredi not görünümünü “durağan’dan “pozitif’e yükselttiğini açıkladı. S&P, Rusya’nın ekonomik büyüme görünümündeki iyileşme, sermaye çıkışlarına ilişkin risk seviyesindeki azalmayı not görünümündeki artışa gerekçe olarak gösterdi.

Çanakkale çasiad değerlendirme haftalık-ekonomi-raporu Bu haber 08/04/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 157 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com