Odalardan Çanakkale’de 7 bin istihdam sözü

4 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Odalardan Çanakkale’de 7 bin istihdam sözü

Çanakkale İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Mustafa Höke, işsizlik artışına karşı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği  (TOBB) tarafından İstihdam Seferberliği kapsamında Bakanlık ile protokol imzalandığını belirtti. Höke, odalar tarafından 7 bin kişilik yani işsizlik oranının yüzde 8’i oranında istihdama ilave yapılacağı taahhüdünün verildiğini belirtti.

Türkiye’de son işsizlik rakamları 1.9 artışla 12.7’ye çıkarken, Çanakkale-Balıkesir Bölgesi’nde ise 5.3 olan işsizlik oranı 6.7’ye yükseldi. Konu ile ilgili görüşlerini aldığımız Höke, kendilerine kayıtlı işsiz sayısının 14 bin olduğunu açıkladı. Artan işsizliğe karşı İstihdam Seferberliği kapsamında TOBB ile protokol imzalandığını açıklayan Höke; “Çanakkale’de bağlı odalar tarafından 7 Bin kişi için bu yıl istihdama ilave yapacağız diyerek bir taahhütte bulunuldu. Zaten bize kayıtlı işsiz sayısı 14 Bin küsur. Dolayısı ile yaklaşık yüzde 8 bir istihdam artışı taahhüdü verildi” diye konuştu.

Höke, işsizlik artışı ve istihdam önlemleri ile ilgili gazetemize şunları söyledi;

“2017 istihdam Seferberliği kapsamında tüm özel sektör işyerlerin kapsayan sigorta primi ve vergi giderlerinin karşılanması desteği açıklandı. Şartları ise 2016 Aralık ayındaki çalılan sayısına ilave alınan her yeni kişi için asgari ücret üzerinden hesaplanan işveren ve çalışan sigorta primlerinin tamamı artı ücret üzerinden alınan vergilerin tamamı 2017 sonuna kadar işsizlik sigortası fonundan karşılanacak. Buda 773 TL’ye tekabül ediyor. Yani bir asgari ücretli çalışan için bunun 120 kusur lirası vergi geri kalanı ise sigorta. Yani işveren sadece maaşını ödeyecek, sigorta vergilerini devlet karşılayacak.”

“3 AY İŞBAŞI PROGRAMINA ALALIM DİYORUZ”

“Bir şartta alınan kişilerin 1 Şubat’tan itibaren yani KHK yayınlandıktan sonra alınmalarını kapsayacak. Böyle bir destek. Aynı zamanda 3 ay işsiz olması gerekecek yani sigortası olmayacak. Bunun yanında İŞKUR olarak düzenlediğimiz işbaşı eğitim programları için ‘3 ay işbaşı eğitim programı yapalım, çalışanları maaşını verelim, iş öğrene sürecinde devlet maaşını karşılasın, ondan sonrada bu teşvik kapsamında alın. Yılsonuna kadar sigortaları ödensin’ diyoruz. Yani üç ay maaş yılsonuna kadar sigortaları.”

“ İŞVERENLER DE ELLERİNİ TAŞIN ALTINA SOKSUNLAR”

“Bu seferberlik kapsamında işsizliğin artması nedeni ile devlet böyle bir teşvik çıkardı, işverenlerde işin altına ellerini soksunlar diyoruz. TOBB ile Bakanlık arasında protokol imzalandı. Bu kapsamda ne kadar artış yapacaklarına dair her iş için istihdam taahhüdü verildi. Çanakkale olarak 7 Bin kişi bu yıl istihdama ilave yapacağız diyerek bir taahhütte bulunuldu. Zaten bize kayıtlı işsiz sayısı 14 Bin küsur. Nerede ise yarısına tekabül ediyor. Çalışan sayısı ise Çanakkale’de 89 Bin sigortalı.  Dolayısı ile yaklaşık yüzde 8 bir istihdam artışı taahhüdü verildi. Mart ayı sonunda 3 ayda 3 Bin 800 kişi yeni işe girdi. Yani hedefe doğru hızla bir gidiş var. Bu özel sektörün isteği ve talebi ile olan bir şey. Yani devletin bu isteğine özel sektörden cevap gelmiş oldu. Hedef 2017 sonunda işsizliği yüzde 10’un altına düşürmek.”

Eren Aşnaz

 


Çanakkale işkur işsizlik-artışı mustafa-höke seferberlik Bu haber 06/04/2017, Perşembe günü yayınlandı, 54 defa görüntülendi
*