Turizme Yasak Darbesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Turizme Yasak Darbesi

Booking.com sitesinin Türkiye faaliyetlerinin durdurulması ve bunun neticeleri ile alakalı olarak Çanakkale turizminin önemli aktörlerinden Armağan Aydeğer, gazetemize açıklamalarda bulundu.

Booking.com sitesinin Türkiye faaliyetlerinin durdurulmasıyla alakalı alınan mahkeme kararı ile geçen yıl siyasi nedenlerle büyük kayıplar yaşadığımız turizm sektörünün bu karardan ne ölçüde etkileneceği konusunda kafalarda soru işaretleri oluştu. Konu özelinde gazetemize açıklama yapan ÇATOD Yönetim Kurulu üyesi Armağan Aydeğer şunları kaydetti; “TURSAB’ın yapmış olduğu başvuru karşılığında mahkeme tarafından Booking.com’un Türkiye’deki faaliyetlerinin durdurulması kararı alındı. Gerekçe ise bu sitenin haksız rekabet üretmesi ve Türkiye’deki diğer seyahat acentelerinin bu rekabetten olumsuz yönde etkilenmesi olarak gösteriliyor. Booking.com’un en iyi fiyat garantisi altında otellerle kontrat yaptığı ifade ediliyor. Booking.com şu an için dünyadaki en büyük internet üzerinden işlem yapan seyahat acentesi. Bu kadar büyük bir dünya şirketinin, gerekçe ne olursa olsun faaliyetinin durduruluyor olması, turizm açısından güzel bir tablo değil. Bizim meslek örgütlerimiz faaliyeti durdurmak üzere önlem almasından ziyade, kanunlarla ve mevzuatla ilgili yönetmelik üretip, sektörde faaliyet gösteren diğer aktörlerin eşit şartlarda mücadele etmesi için düzenlemeler yapmalı.”

“EN ÇOK ŞEHİR MERKEZLERİNDEKİ OTELLER ETKİLENİR”

“İnternet mecrasında teknik olarak bu ürünün satılmasına engel olamazsınız. Kanunen durdurabilirsiniz ama yurtdışından rezervasyon yapan kişinin bu siteden alışveriş yapmasını durduramazsınız. İç pazardaki harekette bir bariyer koyabilirsiniz. Booking.com gibi yüzlerce site var. Hepsinin faaliyetini durdurmak mümkün değil. Biz kendi seyahat acentelerimizin internet üzerindeki kabiliyetini geliştirerek ve mesleki örgütün alt kanunlarını etkin bir şekilde oluşturmasını sağlayarak bu dünyaca ünlü yapıların önüne geçebiliriz. Bir şeyi yasaklayarak bu tür olumsuzlukları pazarlamaya çalışanların değirmenine su taşımız oluruz. Bu siteler en büyük tesisten en küçük tesise kadar hepsinin içinde aktif olarak rol sahibi. Özellikle şehir otelciliğinin en güçlü aktörü Booking.com diyebiliriz. Şehir merkezlerindeki otellerin en büyük müşteri kaynaklarından biri bu yapı. Her şehirde olduğu gibi Çanakkale’de de bu yasaklamanın olumsuz neticeleri hissedilecektir.” Engin Ören

 


Armağan Aydeğer booking Çanakkale site Bu haber 03/04/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 4 defa görüntülendi
*