Çiçek Seven Bakkalın Haklı İsyanı

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çiçek Seven Bakkalın Haklı İsyanı

Dükkânının önünden çiçekleri çalınan şair bakkal Hüsnü Atıcı hırsızlara sitem ve çağrıda bulundu.

73 yaşındaki Hüsnü Atıcı, Emlak Bankası’ndan 1994 yılında emekli olduktan sonra esnaflık yapmaya başlamış. 23 yıllık esnaf olan Atıcı; çiçeklerini çalanlara isyan ederken aslında bir anlamda değişen dünyayı da eleştirmiş oluyor. Ancak dükkânının önünde yetiştirdiği çeşit çeşit çiçeklerinin son iki yıldır çalınıyor olmasından dertli… Aynı zamanda şair olan Atıcı, bu derdini kendine has bir biçimde dile getirerek yazdığı yazıyı dükkânının camına asmış. 

SAKSILARIN YERİ BOŞ KALDI
“Benden çiçek isteyenlere ne çiçeği isteseler hemen koparıp bir dal, bir budak veriyorum.” diyen Atıcı; “Hatta bazen isteyene çiçekleri yetiştirip veriyorum. Hangisinden isteseler koparır al götür derim.  Ama iki tane neredeyse 1 metre boyunda olan kaktüs çiçeklerim bakkalın önünden çalındı. O çiçeğin yapraklarından dikilirse hemen tutar. Benden isteselerdi hemen koparıp verirdim ama çalmışlar. Şimdi saksılarımın yeri boş kaldı. Beyaz sardunya ve beyaz karanfili de çok severim geçen yıl onları da çaldılar. Ben her akşam onları içeriye mi alayım?” diyerek isyan etti.

“ESKİDEN ESNAF KAPILARINI AÇIK BIRAKIRDI”
Yayınlanmış bir şiir kitabı olan ve ikinci kitabını imkan yetersizliğinden yayınlayamayan Atıcı, babasının hallaç olması sebebiyle şiirlerini “Hallaçoğlu” mahlasıyla yazıyor, yazdıklarını da bakkalının camına asıyor. Şair bakkal, eski günleriyle bugünü kıyaslayarak; “23-24 yıllık esnafım. Eskiden esnaf bir yere giderken kapısını açık bırakırdı. En fazla önüne bir sandalye konulurdu. Gelen müşteri bu işaretten anlardı. Bir güven ortamı vardı. Şimdi sandalyeyi itip içeri giriyorlar. Kimse bilmiyor bile ne olduğunu…” diyerek değişen sosyal dünyaya karşı haklı isyanını da dile getirdi.

Yıldız Sağlam


Çanakkale hüsnü-atıcı Bu haber 03/04/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 161 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com