Liman Mayıs’ta faaliyete geçiyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Liman Mayıs’ta faaliyete geçiyor

ÇTSO Meclis Toplantısı Meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıya misafir olarak katılan DENTUR Avrasya Genel Müdürü Ünsal Savaş, Küçükkuyu Limanı Projesinin Mayıs ayında başlayacağını belirtti.

ÇTSO Mart ayı Meclis Toplantısına ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Semizoğlu, Çanakkale İŞKUR Müdür Yardımcısı Mustafa Höke,  SGK Çanakkale İl Müdürü Hilmi Ercan, Çanakkale Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Tahsin Kalpaklıoğlu ve Meclis üyeleri katıldı. Toplantıda kürsüye gelen Çanakkale İŞKUR Müdür Yardımcısı Mustafa Höke, kurumun teşvik programlarını katılımcılara anlattı. Höke’nin ardından kürsüye gelen SGK Çanakkale İl Müdürü Hilmi Ercan konuşmasında, 687 sayılı KHK’dan bahsederek, bu teşvik kapsamında Çanakkaleli işverenlerin imkânlardan daha çok faydalanmaları gerektiğini belirtti. Ercan’ın konuşmasının ardından söz alan Çanakkale Vergi Dairesi Müdür Yardımcısı Tahsin Kalpaklıoğlu, teşvikler kapsamında işverenlerin yararlanabileceği vergi indirimleri ile alakalı bilgiler aktardı. Konuşmaların ardından üyelere, Çanakkale’de yapımı devam eden ‘Başka Bir Okul Mümkün Projesi’ ile alakalı olarak Dr. Can Atikol tarafından videolu sunum yapıldı.

Sunumun ardından kürsüye gelen DENTUR Avrasya Genel Müdürü Ünsal Savaş, kürsüye gelerek Küçükkuyu beldesinde açılacak olan Gümrük Limanı projesini anlattı. Savaş şunları söyledi:

“ÇTSO Meclisinin bize verdiği destekler sayesinde Midilli projemiz hızlandı. Bu proje ile Midilli’den buraya gelecek yabancı turistin yanı sıra, İstanbul, Ankara ve Bursa’dan Midilli’ye turist gidecek. Amacımız bu turistlerin en az bir gün süreyle Çanakkale’de konaklamalarını sağlamak. Bu turistler konakladıkları süre içerisinde Çanakkale, Gelibolu, Şehitlikler, Assos, Truva turları yapacak. Turistleri feribotlara ücretsiz servislerle ulaştıracağız. Katma değeri arttırmak için GESTAŞ firması ile planladığımız ortak çalışmalar var. Ayvacık ilçe pazarı ve panayırını gezdirmeye yönelik Midilli’de çalışmalarımız var. Aslında bu projeyi EMITT Fuarı’nda duyurmak istiyorduk ancak biraz geç kaldık. Biz proje ile 12 bin civarı yerli turisti Çanakkale’ye getirmeyi hedefliyoruz. 5-6 bin civarında yabancı turisti de Midilli ve Petra’dan bu tarafa getireceğiz. Avrupa’dan Petra’ya 14 günlük tur ile gelmiş ve adadan sıkılarak anakaraya gelmek isteyen turistleri Çanakkale, Assos ve Truva’ya getireceğiz. Bu iş için 3 adet gemi ayırdık. Burada yeni turizm parkurları ve turları oluşturacağız. Mayıs ayında faaliyete başlıyoruz. Yılın 12 ayı seferler devam edecek. Yoğun sezonda günde karşılıklı 2 sefer, sezon azaldığında haftada 6 sefer, kışın ise haftada karşılıklı 3 sefer yapacağız. Şu an için Küçükkuyu limanı hazır olduğundan orada başlayacağız ama sonra Babakale veya Büyükhusun altı limanları yapılırsa elimizden gelen desteği oralar için de veririz. Petra’dan gelen turist Assos ve Truva dışında başka bir yerle ilgilenmiyor. Gemi geçiş süresi 1 saat 45 dakika sürecek. Ücret olarak 25 Euro belirledik. Yerli turist kendi aracı ile Küçükkuyu’ya gelip, gemi biletini gösterirse ücretsiz otopark imkânı sunacağız. Shengen vizesi ile günübirlik turlar da yapacağız.”

Engin Ören


Çanakkale çtso dentur küçükkuyu-liman-projesi mayısta-başlıyor meclis toplantısı ünsal-savaş Bu haber 31/03/2017, Cuma günü yayınlandı, 182 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com