Referanduma Doğru Havamız…

6 sene önce Cemal Oral Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Referanduma Doğru Havamız…

16 Nisan’da seçmen sandık başına giderek Anayasa Değişikliği referandumunda oyunu kullanacak ve Türkiye’nin yeni görüntüsü ortaya çıkacak. Referandum öncesi Çanakkale’de hava güneşli. Referandum günü de güneşli olması bekleniyor.

Bahar gelmiş memleketime… Ağaçlar çiçek açmış doğa yemyeşil, kuşlar cıvıl cıvıl, Ağustos böceği bile ortaya çıkmak için gün sayıyor.

Bir yandan kahvelerde, evlerde referandum propagandaları sürüyor, diğer yanda uyanan doğanın güzelliği ile yaşayan insanlar çevrenin hep böyle güzel kalması için var gücüyle mücadele ediyor!

Kazdağları’nda bir dal bile kırılmıyor!

Termik santraller iptal…

‘Hava dan su dan’ konulara devam…

***

Çan’da Hava Durumu

2013 Nisan ayı verilerine göre, ısınma kaynaklı hava kirliliğinden ortaya çıkan Kükürtdioksit (SO2) ortalamalarının en yüksek bulunduğu ilçelerin başında gelen Keşan ve ikinci sırada yer alan Çanakkale Çan’da hava kirliliğinin nedeni kalitesiz kömür kullanımı olarak belirlenmişti. Bu nedenle kalitesiz Çan Kömürünün ilçede yakılması yasaklanarak, doğalgaz kullanımı teşvik edilmesi öngörülmüştü.

Bu öngörü ve uygulamadan sonra Çan’da hava kalitesi arttı mı?

Bir bakalım..

T.C Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hava Kalitesi İzleme İstasyonu Verilerine Göre:

28 Mart 2017 Salı Saat : 22 : 00

Çan’da hava kalitesi  orta. Gün ortalaması 59 pm.

Çan’da son günlerde havadaki partikül madde seviyesi sınır değerlerinin çok üzerinde. “PM10 Partükül Madde” “Günlük ortalama 50 mikrogram/metreküp oranını aşmaması gerekir”

***

Çanakkale Su Kaynağında Nöbette

Nerede?

Kirazlı Balaban Tepesi’nde..

Ne zaman?

2 Nisan Pazar günü saat  11:30 – 17:00 arasında..

Ne denildi?

“Değerli Çanakkaleliler; Çanakkale’den hava soluyan, ürünleri ile beslenen ve suyunu içenler gün bugündür. Emperyalist tröstler ve yerli işbirlikçileri tek su kaynağımızın üzerinde yani Atikhisar Baraj Gölümüzün su toplama havzasında Kirazlı/Balaban tepesinde dev cehennem çukurları açacakmış! Amaçları siyanürlü yıkama yöntemi ile metalik maden ayrıştırmak. 100 binden fazla kişinin yaşamına kast edecek böylesi bir girişime dünyanın hiçbir başka yerinde izin verilmez. Bizler de 2 nisan pazar günü Kirazlı/Balaban tepesinde buluşarak tepkimizi ve itirazımızı ortaya koyacağız. Haydi, çocuklarımız, can dostlarımız, büyüklerimiz ile birlikte; yediden yetmişe herkes Kirazlı/Balaban’da buluşmaya…”


Çanakkale cemal-oral köşe yazısı referanduma-doğru-havamız Bu haber 30/03/2017, Perşembe günü yayınlandı, 223 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com