Liseli öğrencilerden eğitim değerlendirmesi

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Liseli öğrencilerden eğitim değerlendirmesi       

Erasmus+ Projesi çerçevesinde İtalya’da eğitim çalışmasına katılan Vahit Tuna Anadolu Lisesinin başarılı öğrencileri, izlenimlerini gazetemize aktardı.

Erasmus+ Projesi çerçevesinde İtalya’nın Adria kentinde Polonya, Almanya, Macaristan, İtalya ve Türkiye’nin katılımıyla gerçekleştirilen eğitim çalışmalarına Vahit Tuna Anadolu Lisesi Okul müdürü, 3 öğretmen ve 6 öğrenci ile katıldı. Çalışmaların ilk günü misafir öğrenci ve öğretmenler okulda İtalyan öğrencilerin hazırladığı hoş geldin programı ile karşılandı. Bu program ardından kentsel gelişim ile ilgili coğrafya çalışmalarına geçildi. Çalışma aralarında öğrenci gruplarının tanışıp kaynaşmalarını sağlayacak oyunlar ve etkinlikler gerçekleştirildi. İkinci gün çalışmaları Fizik dersi ile ilgili yapıldı. Fizik laboratuarlarında deneyler yapıldı. Öğleden sonra ise Padova Kenti gezisi düzenlendi. Bütün gruplar Çarşamba gününü Venedik’te geçirdiler. Önce Tabiat Tarihi Müzesi ziyaret edildi ardından da Venedik gezildi. Perşembe günü proje sunularına devam edildi. Cuma günü ise Matematik çalışmaları yapıldı ve ev sahibi öğrencilerin hazırladığı matematik tiyatrosu gösterimi gerçekleştirildi.

Vahit Tuna Anadolu Lisesi’nin başarılı öğrencileri; böyle bir proje imkânının kendilerine sunulmuş olmasından oldukça memnun olduklarını dileyerek okul müdürü ve öğretmenlerine çok teşekkür etti. Eğitim çalışmasından dönen öğrenciler bu projelerin devamlı olmasını istediklerini vurgulayarak deneyimlerini gazetemize aktardı:

Nilsu Mercan: İtalya’daki eğitim sistemi daha çok öğrenci odaklı ve öğrencilerin gelecek kaygısı yok. Bu da onların rahat bir öğretim dönemi geçirmelerini sağlıyor. Günde 4 ya da 5 saat ders görüyorlar.

Eda Nur Altıntaş: Öğrencilerin ders saatleri bizdeki gibi uzun değil. Öğleden sonra daha çok sosyal etkinliklere yöneliyorlar. Daha gelişmiş bir ülke İtalya. Oradaki öğrenciler çok rahat İngilizce konuşuyor. Ayrıca birçok bina tarihi. Geçmişin izlerini görebiliyorsunuz.

Ozan Duman: Öğrenciler liseye başlamadan önce kendi alanlarını seçiyor. Bu da başarıyı beraberinde getiriyor.  Lise ya da üniversite sınavı gibi bir zorunlulukları da yok.

Nida Yüzer: Biz dil eğitimini daha çok gramer ağırlıklı görüyoruz. Konuşma pratiğimiz gelişmiyor. İtalyan öğrenciler ayda bir kez başka ülkelere eğitim gezileri düzenliyor. Ayrıca evlerinde misafir olduğumuz aileler aynı bizler gibiydi. Sokaklarda karşılaştığımız insanlar çok sakin ve huzurluydu. Orta halli bir aile bile üç katlı bahçeli evlerde oturuyorlar.

Emir Yazgılı: Sanata önem vermeleri benim çok dikkatimi çekti. Her yerde sanat eserleri ve tablolar ile karşılaşıyorsunuz.

Can Uğurlu: Orada öğrencilere araştırmaya dayalı ödevler veriliyor. Test çözmek gibi bir yükümlülükleri yok. Sürekli öğrenme odaklı çalışıyorlar.

Yapılan çalışmalara İtalya da yerel basın da büyük ilgi gösterdi.

Dilek Akşen


avrupa-birliği-erasmus-birliği Çanakkale italya izlenimler röportaj Vahit Tuna Anadolu Lisesi Bu haber 29/03/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 216 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com