“TÜRKİYE ARTIK BU SİYASİ YAPIYLA YÜRÜYEMEZ”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“TÜRKİYE ARTIK BU SİYASİ YAPIYLA YÜRÜYEMEZ”

Eski Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer eski ANAP’lı yöneticiler ile bir araya geldi.  16 Nisan’da yapılacak referandum için vatandaşta ‘Tek adam hâkimiyeti olabileceği yönünde ciddi endişeler olduğunu dile getiren Ersümer, sonuç ne olursa olsun Cumhuriyetin bu siyasi yapı ile yürüyemeyeceğini söyledi.

Eski ANAP’lı yöneticiler ile tam kadro bir araya gelen Eski Başbakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer, gerçekleştirilen toplantı sonrasında ülkedeki siyasi gelişmeler ve referandum kararları ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Yeni tasarıda yasama, yürütme ve yargının tek elde toplandığı düzenlemelerin olduğunu açıklayan Ersümer; “Tek adamlık hâkimiyetinin olacağına dair endişeler var” dedi.  Çanakkale’nin yüzde 60’ının hayır diyeceğinin altını çizen Ersümer; “Evet de çıksa, hayır da çıksa, erken seçim olsa da olmasa da Türkiye Cumhuriyeti artık bu siyasi yapıyla yürüyemez” dedi.

Rejimde yaşanacak değişikliğin özgürlüklere, demokrasiye ve bundan sonraki hayatımıza etkisi olacağına dair endişeler olduğunu belirten Ersümer, şunları söyledi:

“Hayır diyeceğini söyleyenler bu noktada yoğunlaşıyor. Ben anayasa değişikliklerini madde madde inceledim. AK Parti tarafından sevk edilen kanunda maddelerin gerekçeleri var. Netice itibariyle duyulan en önemli endişenin kuvvetler ayrılığı konusunda yoğunlaştığını görüyoruz. Çağdaş demokrasilerde yasama, yürütme ve yargının birbirinden ayrılması lazım. Bunun birleştiği noktalarda da yasal teminatların olması lazım. Görülüyor ki bu anayasa değişikliğinde bu teminatlar yok. Yani yasama ile yürütme tek elde toplandığı gibi, içice geçmiş bazı mekanizmalarla yargının da tek elde toplanmasına dair düzenlemeler var”

“ÇANAKKALE YÜZDE 60 İLE HAYIR DİYECEK”

“Değişiklikler yaparak bu teklif gelseydi, benim hem yasama bakımından duyduğum endişelerin, hem de yargı bakımından duyduğum endişelerin temeli kalmazdı. Anlaşılıyor ki ‘biz bunu böyle istiyoruz’ diyorlar. ‘Biz bu tarzda bir uygulama yapmak istiyoruz’ deniliyor. Eğer ‘evet’ çıkarsa bunun sonuçlarını göreceğiz. Evet diyenlerin bu düzenin bozulmasından yana endişe duyacak insanların olduğu söyleniyor. Evet diyenlerin genelde kırsal kesimde yaşayan vatandaşlarımız olduğu söyleniyor. Çanakkale herhalde yüzde 60 ile bir hayır diyecek. Ama bizim konuştuğumuz iş Çanakkale’yi kapsamıyor. Türkiye’de referandumun olası sonuçlarını konuşuyoruz.”

“TÜRKİYE’DE YASAL DAYANAĞI OLMAYAN YETKİ KULLANIMI VAR”

“Her seçimin, her referandumun sonuçları olur. 80 milyonluk bir ülkede vatandaşa bir tercih sunacaksınız, ‘evet’ çıkarsa da sonuçları olacaktır ‘hayır’ çıkarsa da sonuçları olacaktır. Evet çıkarsa ne olacağı zaten bu referanduma gidiş sebebinden belli. Nedir o gidiş sebebi? Sayın Bahçeli baktı ki Sayın Cumhurbaşkanı fiilen yetkiler kullanıyor. Bu kullanılan yetkilerin yasal dayanakları yok. Çıktı ‘biz bu yetki kullanımını meşru hale getirelim, onun için bir referandum yapalım’ dedi. AK Parti de buna ‘evet’ dedi. Biz referanduma böyle geldik. Bütün herkes biliyor ve söylüyor ki Türkiye’de yasal dayanağı olmayan bir yetki kullanımı var. O zaman denecek ki ‘Bu yetki kullanımın yasal bir dayanağı vardır’… Evet sonucunun geleceği nokta bu.”

ÇOK KOŞANIN KAZANACAĞI BİR DURUM

Ersümer, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı ve bir soru üzerine “AK Parti içinde hayır diyen kesim var, MHP’de büyük bir kesim hayır diyor. Sonuçta Türkiye hızlı bir şekilde erken genel seçime gider. Bu arada ülkemizde ekonomi de iyiye gitmiyor bunu unutmayalım. Evet de çıksa, hayır da çıksa, erken seçim olsa da olmasa da Türkiye Cumhuriyeti artık bu siyasi yapıyla yürüyemez. Bazı siyasi partiler bölünebilir, bazı parti liderleri değişebilir. Siyasi partiye göre oy verilmiyor. Vatandaş kendi yaşadığı gerçeğe bakıyor ve ona göre oy vereceğini söylüyor. Çok koşanın kazanacağı bir durum söz konusu” cevabını verdi.

Tam Kadro Katılım

Eski İl Genel ve Belediye Meclis Üyelerinin ortaklaşa düzenlediği toplantıya ANAP Çanakkale İl Başkanları İsmet Muhtaroğlu, Yaşar Demircan, Yenice İlçe Başkanı Ceyhan Şener, Hikmet Taş, Çan İlçe Başkanı Mehmet Tülek, Bayramiç İlçe Başkanı Ahmet Çakıroğlu, Gelibolu İlçe Başkanı Ahmet Şefik Şenyürek,Biga İlçe Başkanı İbrahim Aydın, Şenol çakıroğlu, Ezine İlçe Başkanı Alaittin Ceyhan, Ayvacık İlçe Başkanı Fehmi Uysal, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Koyuncu, Geyikli Belde Başkanı Mehmet Kaya, Küçükkuyu Belde Başkanı Vedat Soydaş, Kumkale Belde Başkanı Halit Göçen, Yenice eski Belediye Başkanı Ekrem Demiraslan,Geyikli eski Belediye Başkanı Adnan Öztürk, Lapseki İlçe Başkanı İsmail Koltuk, Alaattin Tuncay, Eceabat belediye Başkanı Adem Ejder , Demokrat Parti Ezine İlçe Başkanı Zühtü Erdil ve Başbakan eski Yardımcısı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Mustafa Cumhur Ersümer katıldı.

Eren Aşnaz


anap Çanakkale eski-bakan mustafa-cumhur-ersümer Bu haber 27/03/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 93 defa görüntülendi
*