Kıbrıs’ta Çanakkale Ruhu

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kıbrıs’ta Çanakkale Ruhu

Abdülkadir Katra’nın yazıp yönettiği Çanakkale Destanı adlı tiyatro oyunu, Çanakkale Sanat Tiyatrosu tarafından geçtiğimiz gün yavru vatan KKTC’de sahnelendi.

Şanlı Çanakkale Destanımızın 102.Yılında Abdülkadir Katra ve oyuncularına, Lefkoşa ve Girne’de yaşayan lise öğrencileri büyük ilgi gösterirken, sahnelenen her oyun dakikalarca ayakta alkışlandı.

Gözyaşlarının sel olup aktığı oyunlarda, Çanakkale zaferimizin ruhunu, özünü yaşayan izleyiciler, adeta sahnede 1915 yılına açılan saydam perde den Zaferin yazılış yılına yolculuk yaparak, Çanakkale Destanını doyasıya yaşadılar.

Türkiye’de sahnelediği oyunlar ile 1 milyon izleyiciye ulaşmayı başarabilen ender tiyatro sanatçılarından biri olan Abdülkadir Katra; “Çanakkale’nin bir evladı olarak, her nefes aldığım gün, aziz şehitlerimizin yaşadığını hissediyorum. Çanakkaleli olmak ve burada yaşamak gerçekten Rabbimin bana verdiği büyük bir nimet ve sanatçı olarak da ayrı bir sorumluluk. Bu duygular çerçevesinde yenilenen ve tamamen profesyonelleşen tiyatro ekibimle gerçekleştirdiğimiz Kıbrıs turnesinde, büyük coşku ile karşılandık. Kıbrıs’lı gençlerin oyunlardan sonra söyledikleri ortak cümle, ‘mutlaka Çanakkale’ye geleceğim, şehitlikleri ziyaret edeceğim’ oldu. Bu sözleri o genç yüreklerden duymak bizleri fazlasıyla duygulandırdı. Tiyatro sanatının vesilesi ile Çanakkale’mize bir nebze olsun hizmet edebiliyorsak ne mutlu bize.” Diyerek duygu ve düşüncelerini ifade etti.  Haber Merkezi


Çanakkale çanakkale-destanı çanakkale-sanat-tiyatrosu tiyatro Bu haber 25/03/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 66 defa görüntülendi
*