ÇASİAD’DAN HAFTALIK GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ

5 sene önce Uncategorized
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇASİAD’DAN HAFTALIK GÜNDEM DEĞERLENDİRMESİ

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK’in açıkladığı işgücü istatistiklerine göre, Aralık ayında işsizlik oranı bir önceki aya göre 0,2 puan artarak %12’ye yükseldi. Genç işsizlik oranı %21,7’den %22,5’e çıkarken, tarım dışı işsizlik ise %14,1’den %14,3’e çıktı. Yeni yaratılan istihdamda ise tarım ve hizmet sektörlerinde artış yaşanırken sanayi ve inşaat sektörlerinde ise düşüş kaydedildi.
  • Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre Merkezi Yönetim Bütçesi Şubat ayında 6,8 milyar TL açık verdi. Geçen yılın aynı Ocak-Şubat döneminde 6,6 milyar TL fazla veren bütçe dengesi bu sene aynı dönemde ise 4,6 milyar TL fazla verdi.
  • Özel sektörün yurtdışından sağladığı uzun vadeli kredi borcu Ocak ayında bir önceki aya göre 437 milyon Dolar artarak 203 milyar Dolar’a, kısa vadeli kredi borcu ise 649 milyon Dolar artarak 14,9 milyar Dolar’a çıktı. Borçların sektör dağılımına bakıldığında ise uzun vadeli borçların %52,3’ü finansal kuruluşlarının %47,7’sini reel sektörün borcu oluşturdu.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin kredi notu görünümünü “durağan’dan “negatif’e çekti, kredi notunu ise Bal seviyesinde tuttu. Moody’s bu karara gerekçe olarak “ülkenin kurumsal gücündeki süregelen aşınma, büyüme görünümündeki zayıflama, bütçe ve dış finansmana yönelik artan baskılar ve Türkiye’nin sonuç olarak yaşadığı kredi şoku riski” nedenlerini gösterdi.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • Geçen hafta Çarşamba günü yapılan toplantıda FED, faizleri 25 baz puan artırdı ve bu yıl içerisinde 2 kez daha artırıma gidileceği tahmininde bulundu. FED Başkanı Janet Yellen ise yaptığı açıklamada faiz artışının ekonomik ilerlemeye işaret ettiğini ancak ekonomik tahminlerin Aralık başından beri çok az değiştiğini belirtti.
  • G20 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankaları başkanlarının bir araya geleceği toplantı geçen hafta Cuma günü Almanya’da başladı. Bu toplantıda Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek temsil edecek. Toplantıda, dış ticarette artan korumacılık politikalarına karşı net bir duruş açıklanması bekleniyor.
  • Çin Başbakanı Li Keqiang, ABD ile ticaret savaşına girmek istemediklerini, böyle bir durumun hem iki ülkeyi hem de uluslararası ticareti zor durumda bırakacağını belirtti. Li Keqiang, son dönemde ABD-Çin arasındaki ticari gerginliğin geçici olduğunu ifade etti.
  • FED ve diğer merkez bankalarındaki faiz artışlarına karşın Japonya Merkez Bankası BOJ, geçen hafta politika faizinde ve duruşunda bir değişikliğe gitmedi. Bankanın %2 enflasyona ulaşma hedefine karşın faizlerde değişikliğe gitmemesi diğer merkez bankalarından farklı bir yol izlediği şeklinde yorumlandı.
  • Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’ s (S&P), Rusya’nın kredi not görünümünü “durağan’dan “pozitif’e yükselttiğini açıkladı. S&P, Rusya’nın ekonomik büyüme görünümündeki iyileşme, sermaye çıkışlarına ilişkin risk seviyesindeki azalmayı not görünümündeki artışa gerekçe olarak gösterdi

Çanakkale çasiad ekonomi-değerlendirmesi Bu haber 25/03/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 109 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com