Şehitlerin Hatırası Burada Yeşerecek

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Şehitlerin Hatırası Burada Yeşerecek

20-26 Mart Orman Haftası etkinlikleri kapsamında 15 Temmuz darbe girişiminde Şehit olan vatandaşların hatıralarını yaşatmak amacıyla dün ‘15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı’ Fidan Dikim Töreni gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl, 20 Temmuz’da Güzelyalı Köyü mevkiinde yanan alanda tesis edilen Hatıra Ormanı ile hem şehitlerimizin anısını gelecek nesillere taşımak hem de geçen yıl yanan sahanın yeniden yeşil örtüsüne kavuşturulması amaçlanıyor. İzmir yolu 13. Km’de Güzelyalı Köyü mevkiinde dün saat 14:30‘da gerçekleştirilen törene Vali Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, İl Jandarma Komutanı Necmi İnce katıldı. Siyasilerden ise AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ ve AK Parti Çanakkale Merkez ilçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu’nun katılım sağladığı törende, ‘15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı’ fidan dikmek için Çanakkale’deki ilk ve ortaokullardan çok sayıda öğrenci katıldı.

Tören Atatürk ve Şehitler adına bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunması ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy konuşmasında şunları kaydetti; “Ülkemizde 1975 yılından beri 20-26 Mart Dünya Orman haftası olarak kutlanmaktadır. 15 Temmuz ise Türk milletinin devletini ve demokrasisini korumak için şehitler verdiği bir gün olarak tarihin sayfalarında önemle yerini almıştır. Bu gün burada gerçekleştireceğimiz 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı’ fidan dikme töreni ile Şehitlerimizin anısını gelecek nesillere taşımayı hedefliyoruz. Ayrıca geçtiğimiz yıl 20 Mart’ta yanan bu alanı anlamlı bir hatıraya binaen ağaçlandırarak eski haline getirilmesini sağlamak ta bizleri bu anlamlı günde mutlu etmektedir.”

Vali Orhan Tavlı ise yaptığı protokol konuşmasında; “‘15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanı’ Şehitler Abidesi’nin karşısına çok güzel yakışacak. 15 Temmuz gecesi Şehitlerimiz mevzu bahis vatansa gerisi teferruattır diyerek hareket ettiler. Türk milleti kutsal saydığı değerler gündeme geldiğinde sadece vatanını, milletini, devletini ve bayrağını savunmayı düşünür. Bizler de bu gün burada Şehitlerimizin manevi huzurunda sizlerle ve çocuklarımızla birlikte onların hatırasını yaşatmak ve bir nebze olsun doğaya katkıda bulunmak istiyoruz. Fidanlar ağaç olsun. Ağaçlar orman olsun. Ülkemin ve milletimin yolu açık olsun diyorum” dedi.

Protokol konuşmalarının ardından Vali Tavlı ve protokol, öğrencilerle beraber fidan dikilecek alana geçti. Öncelikle eşi Ayşe Tavlı ile birlikte fidan diken Vali Tavlı, sonrasında öğrencilerin fidan dikmesine ve o fidanlara ilk suyu vermesine yardımcı oldu. Renkli görüntülerin ortaya çıktığı fidan dikiminde Vali Tavlı, minik öğrencilerle bol bol fotoğraf çektirdi. Gerçekleştirilen törende 35 dönüm araziye 3 binin üzerinde değişik cinste fidan dikimi yapıldı. Engin Ören


15-temmuz-darbe-girişimi 15-temmuz-demokrasi-şehitleri-hatıra-ormanı fidan-dikim-töreni orman-haftası Bu haber 23/03/2017, Perşembe günü yayınlandı, 199 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com