18 MART’TAN GERİYE…

5 sene önce Engin Ören Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

18 MART’TAN GERİYE…

Şu boğaz harbi nedir? Var mı ki dünyada eşi?
En kesif orduların yükleniyor dördü beşi
Tepeden yol bularak geçmek için Marmara’ya
Kaç donanmayla sarılmış ufacık bir karaya.

Acısıyla, tatlısıyla Çanakkale Deniz Zaferinin 102. yılını geride bıraktık. Acısıyla diyorum çünkü kutlamalara siyasi söylemlerin karışması hem Çanakkale’de hem de ülkede sevinçle karşılanmadı. Dünya tarihine altın harflerle yazılan bu zaferin yılında, o günkü şartları en derin duygularla hissedip şanlı ecdadımızı anlamaya çalışmaktan çok yaklaşan referanduma seçim çalışması yapmak gibi derdimiz oldu sanki. 18 Mart Cumartesi günü Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma törenine girişte Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın üstünün aranmasıyla ateşlenen fitil, 18 Mart Stadyumu’nda Başkan Gökhan’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasında çok sayıda insanın ıslıklamaları ve yuhalamaları ile birlikte gerilim filmine döndü. Pazar akşamı yine 18 Mart törenleri kapsamında yapılan Funda Arar konserinden önce Başkan Gökhan’ın Stadyumdaki konuşması esnasındaki tepkiyi video olarak izletmesi gerilimi iyice tırmandırdı.

AK Parti cephesinden sert tepki

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın bu videoyu izletmesi Çanakkale AK Parti İl Teşkilatını bir hayli sinirlendirince bir basın açıklaması yapmak da şart oldu. AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, Pazartesi gün gerçekleştirdiği basın toplantısında Başkan Gökhan’ı fabrika ayarlarına geri dönmeye davet etti. Karadağ, konuşmasında Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın Funda Arar konserinde yapmış olduğu açıklamalarından rahatsız olduklarını dile getirdi. İl Başkanı Karadağ, Belediye Başkanı Gökhan’dan 18 Mart törenlerinden siyasi bir malzeme çıkarmamasını tavsiye ederek “Bu şanlı zaferden ona ekmek çıkmaz” diye konuştu.

Bu açıklamadan önce Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bir açıklama yapmış stadyumdaki resmi törenlere Çanakkalelilerin giremediğini ve stadyumdaki törenlerin AK Parti mitingi olduğunu iddia etmişti.

AKP iktidarında 18 Mart törenlerini Çanakkaleli izleyemez hale geldi

AK Parti İl Başkanı Karadağ’ın bu açıklamalarına CHP İl Başkanı Nejat Önder karşılık verdi. Başkan Önder 18 Mart törenlerine Çanakkale halkının alınmadığını ifade ederek şöyle konuştu; “AKP iktidarından bu tarafa 18 Mart törenlerini Çanakkale halkı izleyemez hale geldi. Taşıma kıtalarla stadı dolduran bu zihniyete Belediye Başkanı’nı yuhalatıyorlar.”

Niyetimiz zaferimizin 102. Yılını kutlamaktı ama tüm bu tartışmaların ortasında hevesimiz kursağımızda kaldı. Tüm dünyanın şapka çıkardığı bu şanlı zafer dünya tarihine iz bırakmakla kalmamış dünya tarihine yön vermiştir. Bu kadar önemli bir zaferin daha dünyada eşi benzeri yok. 1915’te ülkenin dört bir yanından gelip Çanakkale’de kahramanlık destanı yazan ve bu şanlı zaferi bize armağan eden atalarımızın ruhu şad olsun.

 

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş asker!
Gökten ecdat inerek öpse o pak alnı değer.
Ne büyüksün ki kanın kurtarıyor Tevhidi
Bedri’n aslanları ancak, bu kadar şanlı idi.

 


18-marttan-geriye engin-ören köşe yazısı Bu haber 22/03/2017, Çarşamba günü yayınlandı, 151 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com