“Çanakkaleli rahat olsun”

“Çanakkaleli rahat olsun”

Adana’da ekmek üretiminde GDO kullanımının tespit edilmesi, tüm illerde olduğu gibi Çanakkaleli vatandaşta da endişeye neden oldu.

Adana’da yapılan ekmek fırını denetimlerinde üretilen ekmeklerin içinde GDO tespit edilmesinin ardından, diğer illerde olduğu gibi Çanakkale’de de kafalarda soru işaretleri oluştu. Fırınlardan aldıkları ekmeklerin nasıl üretildiği ve içinde ne tür maddelerin olduğunu merak eden kentli adına ekmek fırınlarındaki üreticilerle ve Çanakkale Fırıncılar Odası Başkanı Selahattin İş ile konuştuk. Konu ile alakalı açıklama yapan İş, şunları kaydetti; “Çanakkale Fırıncılar Odası Başkanı Selahattin İş “Çanakkale zaten çoğu uygulamaya pilot bir il olduğu için burada denetimler sıklıkla yapılıyor. Ekmek yapımında kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin gramajında standart ölçülerin dışına çıkılmıyor. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz gerekli denetimleri yapıyor. Fırınlara giden görevli memurlar temizlik ve hijyen denetimlerinin yanı sıra ürünlerden aldıkları numuneleri bazı testlere sokarak analizler gerçekleştiriyorlar. Çanakkale’de 52 kayıtlı fırın içerisinde şu ana kadar Adana’da yaşanan GDO’lu ekmek gibi bir vakaya hiç rastlanmadı. Çanakkaleli’nin içi o konuda rahat olsun.”

“SOKAKTA SATILAN EKMEKLER ALINMASIN”

“Ancak pazar yerlerinde,  cami önlerinde ve kahvehanelerde evinde yaptığı ekmeği satmaya çalışanlardan kesinlikle alış veriş yapılmaması lazım. Hiçbir denetimden geçmeyen ve ne koşullarda üretim yaptığı bilinmeyen bu kişilerden alınan ekmekler sağlığa zararlı olabilir. Bu hususta vatandaşımızın özen göstermesini rica ediyoruz.”

Tadım Unlu Mamulleri; “Biz ekmek yapımında kullandığımız unu belirli bir fabrikadan temin ediyoruz. Normal şartlarda ev koşullarında nasıl sadece un, tuz, su ve maya ile ekmek yapılıyorsa biz de aynı yöntemle yapıyoruz. Kesinlikle katkı maddesi kullanmıyoruz. İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden yetkililer yıl içerisinde gerekli denetimleri yapıyorlar. Ürünlerimizden alınan numuneler testlerden ve analizlerden geçiyor.”

Ortaş Fırın-Ümit Ortaş; “Adana’da Ekmek yaparken ekşi maya, un, tuz ve su kullanıyoruz. Sonrasında taş fırında pişiriyoruz. Bunun dışında herhangi bir katkı maddesi kullanmıyoruz. Zaten yetkililer yıl içinde periyotlarla gelip ürünümüzden numune alarak GDO testlerini de yapıyorlar. Fırınımızın temizlik denetimleri de yapılıyor. Bizim fırınımızdaki tüm ürünlerimiz doğal. Zaten bu fırın yaklaşık 60 yıllık tarihi bir fırın.”

Engin Ören, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com