Günal: “Duruşu En Net Parti MHP”

Günal: “Duruşu En Net Parti MHP”

Çanakkale 
MHP İl Parti binasında düzenlenen basın toplantısında, MHP Çanakkale Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Mehmet Günal, 16 Nisan referandumunda neden “evet” dediklerini anlatarak idam konusu hakkında parti tutumuna değindi.

MHP Çanakkale İl Başkanı Hakan Pınar’ın ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Günal’ın yanı sıra  Mersin Milletvekili Baki Şimşek, MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyeleri Bülent Belen ve Volkan Yılmaz,  ve partililer katıldı.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’ne değinerek konuşmasına başlayan Günal; Türkiye’nin bir kriz ortamına sokulmak istendiğini söyleyerek yapısal sorunların çözümüne odaklanılması gerektiğini söyledi. Günal sözlerinin devamında; devletin, milletin ve Türklüğün bekası için, 16 Nisan’da yapılacak referandum için “evet” dediklerini ifade ederek; “Türkiye için ‘evet’ dedik. Bunu anlatmaya devam edeceğiz. Bizim hep ilkemiz önce ülkem ve milletim sonra partim, sonra ben anlayışı olduğu için. Bu kapsamda da gerekli fedakarlıkları yapıp, çözüm için geçmişten bugüne olduğu gibi krizlerin çözümünde inisiyatif almaya elimizi değil vücudumuzu taşın altına koymaya devam edeceğiz diyorum.” diye konuştu.
Günal; Almanya’nın Frankfurt kentinde nevruz kutlamaları adı altında terör örgütü PKK yandaşlarının yürüyüş yapmasına izin verilmesi hakkında, “Bunlar geçmişten bugüne vesayet kurumu olduğunu ve vesayet savaşları olduğunu, batının geçmişten bugüne bazı terör örgütlerine kimine dolaylı kimine doğrudan kimi silahla kimini parayla desteklediğini biliyoruz. Bunlarda ikili görüşmelerde devlet görevlilerimiz tarafından kendilerinin önüne delillerle konuyor ama geçtiğimiz günlerde giderek artan Türkiye’deki bu referandum kampanyası sürecine müdahil olan tarzda birçok ülkeden müdahaleler gördük. Bakanlarımıza izin verilmedi, vatandaşlarımıza izin verilmedi. Enteresan bir şekilde ‘hayır’ kampanyası yapanlar yapıyor ama terör örgütü bile burada yasaklandı denmesine rağmen bu sözde flamalarla posterlerle gösteri yapabiliyor.” ifadelerini kullandı.

“SİSTEM TARTIŞMALARINI ARKADA BIRAKMAK LAZIM”
Referandum  ile ilgili konuşmaya devam eden Günal sistem hakkında şu sözleri sarfetti: “Bir hükümet sistemi değişikliğine gidiyoruz ve güçlü devlet olmak için de bu sistem tartışmalarını arkada bırakmamız lazım dedik. Ama bu mesele sadece bugünkü referandumdan dolayı tavır almak değil. Bu batı genelde Avrupa daha dar kapsamda baktığımız zaman Türk düşmanlığı eski, şark meselesi diye söyledikleri ve aslında İslamiyet’e düşmanlık ve İslamiyet’in bayraktarlığını yapan Türklere, Osmanlı’da da devam eden bir sorun. Bugün de su yüzüne çıkıyor. Bu kapsamda da Avrupa’yla ilişkilerimizi de gözden geçirmemiz gerektiğini bu ikili ilişkilerde de daha farklı bir tutum ortaya koymamız gerektiğini biz meclisteki konuşmalarımızda da ikili görüşmelerimizde de yetkililere ilettik. İnşallah bu sadece bir seçim çalışması olarak daha doğrusu Avrupa’daki ülkelerin kendi iç seçimlerindeki bir mesaj verme kaygısı olarak görülüyor ama öyle olmadığını da görüyoruz. Bir süre sonra bunlar çözülecek ama bunların bırakmış olduğu izler kolay kolay silinmez. İkili ilişkilerde bunlar önemlidir. Biz bir an önce akıllarını başlarına almalarını tavsiye ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti büyük devlettir, bunlarında üstesinden gelecektir”

“İDAM KONUSUNDA TAVRI EN NET PARTİ MHP”
İdam tartışmalarıyla ilgili kendisine yöneltilen soruya, bu konuda tavrı hiç değişmeyen tek partinin MHP olduğunu vurgulayarak yanıt veren Günal şöyle konuştu; “O günde söylediğimiz buydu. Bugün de bunu söylüyoruz. Eğer getirirlerse, buyurun getirin diyoruz. Biz bu 3 konuda idamın kalkmasına baştan karşıydık. Şimdi yine tutumumuzda değişiklik yok. Savaş, yakın savaş ve terör suçlarıyla ilgili idamın uygulanmasından yanayız. Getirirlerse biz açık bir şekilde baştan beri söylüyoruz. Bu konularla ilgili idamın gelmesinde bir itirazımız yok. Ama Sayın Cumhurbaşkanının söylemi kendi takdiridir. Şu anda geriye yönelik uygulanıp uygulanamayacağı uluslararası hukukla ilgili birtakım şeyler yaşanıyor. O ayrı bir konu. Biz zaten kalkarken de bunların kalkmaması gerektiğini ve bu üç suçta idamın devam etmesi gerektiğini zaten söylemiştik. Duruşumuz çok nettir. Kafası en net olan ve duruşu değişmeyen tek parti Milliyetçi Hareket Partisi’dir.”

Yıldız Sağlam

 

 , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com