Boşnaklar Lapseki’deki Soydaşlarıyla Buluştu

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Boşnaklar Lapseki’deki Soydaşlarıyla Buluştu

Basın Yayın ve Enformasyon Müdürlüğü (BYEGM) tarafından Türkiye-Balkan ilişkilerini pekiştirmek ve olumsuz olayları geride bırakmak adına düzenlenen kahvaltı, 19 Mart Pazar günü Lapseki’ye bağlı Çataltepeliler Köyü’nde gerçekleştirildi.

BYEGM tarafından ülkemize davet edilen ve aralarında Bosna Hersek Resmi Haber Ajansı (FENA) Genel Müdürü Elmir Huremoviç, Bosna Hersek Devlet Televizyonu ve Radyosu (BHRT) Genel Müdür Yardımcısı Lejla Baboviç’inde bulunduğu birçok basın yayın kuruluşunun üst düzey yetkililerinden oluşan 24 kişilik heyet, Çanakkale programı kapsamında 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü Törenlerini büyük bir ilgi ile izlediler. Törenlerin ardından Şehitler Abide’sinde bulunan Bosna Hersek’li şehitlerin kabirlerini ziyaret eden heyet burada duygusal anlar yaşadı.

Daha sonra Çanakkale Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürlüğü tarafından organize edilen program çerçevesinde Balkan Savaşı döneminde Anadolu’ya göç eden Boşnak vatandaşlarımızın yaşadığı Lapseki Çataltepe Köyü’nde düzenlenen kahvaltı programında soydaşlarıyla bir araya gelen heyet, köy halkı tarafından sıcak bir ilgi ile karşılandı.

Bosna Hersek ve Sırbistan’ın Sancak bölgesinden davet edilen basın heyeti, 17-24 Mart 2017 tarihleri arasında başta Çanakkale olmak üzere ülkemizde bir dizi temaslarda bulunacaklar. Pazar Günü BYEGM tarafından düzenlenen kahvaltıyla, 15 Temmuz ve sonrasındaki olumsuz olayların Balkanlar’da yarattığı etkinin bertaraf edilmesi de amaçlandı. Ülkemizde yaşanan siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmelerin Bosna Hersek toplumuna aktarımı aynı zamanda da 18 Mart şehitlerinin anılması adına Türkiye-Bosna-Hersek ve Sırbistan’dan basın heyetleri kahvaltıda buluştu.
TİKA ve THY’nin desteklerinin de bulunduğu kahvaltıya Çanakkale’den basın mensuplarının yanı sıra Vali Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Can Aksoy, Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin Kaynak, Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Necmi İnce, S/G Çanakkale Grup Komutanı SG. Binbaşı Tamer ALPUL AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş ve daire müdürlerinin yanı sıra Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü personeli, Çataltepe Kültür ve Dayanışma Derneği ile Biga Bosna Hersek Kültür ve Dayanışma Derneği Başkan ve üyeleri de katıldı.
Yöresel yemeklerin yer aldığı kahvaltı sonrasında konuk basın heyeti Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider’le de sohbet etme imkânı buldu. Kültürel buluşma, renkli anlara sahne olduktan sonra çok sayıda hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından organizasyon sona erdi.

Yıldız Sağlam

 


boşnaklar byegm Çanakkale çataltepeliler-köyü lapsekililer soydaşlar-buluştu türkiye-balkan-ilişkileri Bu haber 20/03/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 296 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com