At-Kale-Çarşı Üçgeni

6 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

At-Kale-Çarşı Üçgeni

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yılı’nda ülkenin dört bir yanından gelen vatandaşlar, gün boyu kenti dolaştı. Truva Atı, Çimenlik Kalesi ve Aynalı Çarşı bu yıl da Çanakkale’nin kurtarıcısı oldu.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin kutlamaları, Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunumu ile başladı. 18 Mart Stadyumu’nda devam eden kutlamalara birçok ilden vatandaş da katıldı. Stadyumdaki törenlerin bitmesi ile Çanakkale’ye gelen vatandaşlar kenti gezmeye başladı. Truva Atı, Çimenlik Kalesi ve Aynalı Çarşı’dan başka turizm potansiyelinin olmadığı kentte her yerde kuyruklar oluştu.

Truva Atı, bu 18 Mart’ta da vatandaşların uğrak noktası oldu. Truva Atı önünde fotoğraf çektiren vatandaşlar kordon boyunda gün boyu yürüdü. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait gemiler halkın ziyaretine açıldı. Teknelerle gruplar halinde gemilere taşınan vatandaşlar uzun saatler sıra bekledi. Vatandaşlar programın sonlanmasına rağmen sıra beklemeye devam etti. Aynalı Çarşı’yı da gezen vatandaşlar seramik hediyeliklere bu yıl da yoğun ilgi gösterdi.

Kente gelen vatandaşlar Çimenlik Kalesi’nde de vakit geçirdi. Kale ziyareti gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar da kuyruk oluşturdu. Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştiren Nusret Mayın Gemisi de unutulmadı. 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 102’inci yıldönümünde Çanakkale Savaşı’nda büyük rol oynayan Nusret Mayın Gemisinin maketini vatandaşlar ziyaret etti. Çanakkale Savaşı’nda döşediği mayınlarla düşmana büyük kayıplar verdiren Nusret Mayın Gemisinin maketini gezme fırsatı yakalayan vatandaşlar, görevli askeri personelden detaylı bilgi aldı. Ellerinde Türk Bayraklarıyla gemiye gelenlerin arasında yabancı turistlerin de olması dikkat çekti. Vatandaşlar maket gemiyi ziyaret edebilmek için saatlerce sıra bekledi.

Dilek Akşen


102inci-yıl aynalı çarşı Çanakkale çanakkale-deniz-zaferi çimenlik-kalesi truva-atı Bu haber 20/03/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 148 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com