Korkaklar Zafer Anıtı Dikemez

6 sene önce Manşet Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Korkaklar Zafer Anıtı Dikemez

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Deniz Zaferi’nin 102. Yıldönümü dolayısıyla 18 Mart Stadyumu’nda tören düzenlendi. Törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temel atma töreni öncesi yaptığı konuşmada 15 Temmuz’da sokağa dökülenlere ithafen “Korkaklar Zafer Anıtı Dikemez” dedi.

102. Yıl töreni Çanakkale şehitleri anısına verilen ve üzerinde ‘Çanakkale Geçilmez’ yazılı altın madalyanın Vali Orhan Tavlı ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından Türk Bayrağına takılıp, göndere çekilmesiyle başladı. İlk olarak konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, tribünleri dolduran ve Çanakkaleli olmayan vatandaşlar tarafından sözlü saldırıya uğradı.

“BARIŞ DİYOR O SES, BARIŞ!”

Gökhan konuşmasında 18 Mart’ın, Çanakkale’nin önemine değinirken Barış ve Demokrasi vurgusu yaptı. “Şairin dediği gibi bir kulak versek, kim bilir bu topraklar bize neler söylüyordur? Haydi, hep birlikte kulak verelim şimdi o sessizliğe… Mesela; bugün Boğazın altında yatan savaş gemilerini dinleyelim. 102 yıl önce, bizi vatansız bırakmak üzere sularımıza gelen, bugünse deniz canlılarına yuva olmuş o gemileri… Duyuyor musunuz denizin dibinden gelen sesi? Barış diyor o ses, Barış! Boğazımızın iki yanında, dimdik duran kalelere kulak verelim. Ne diyor kaleler; biz yetmiyor muyuz ki aranıza yeni kaleler ördünüz? Ne oldu size, ne zaman sizden, bizden, onlardan oldunuz.” diyen Gökhan’a yapılan yuhalamaya, ilerleyen saatlerde Çanakkaleliler tarafından da büyük tepki gösterildi.

Törende Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem’in konuşmasının ardından kürsüye davet edilen Vali Orhan Tavlı, “İmanın silaha karşı zaferinin şahidi Çanakkale’ye hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başladı. 15 Temmuz vurgusu ile devam eden Vali Tavlı, Medeniyetlerin kucaklaştığı yerde temeli atılacak 1915 Çanakkale köprüsü için teşekkür ederek konuşmasına son verdi.

Tarihi değiştiren zaferin anma töreninde son konuşmacı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türk Milleti, vatanı, bayrağı ezanı istikbali ve istiklali söz konusu olduğunda gözü hiçbir şey görmez. 15 Temmuz gecesi darbecilerin karşısına aslanlar gibi dikilen bu milletin önünde kim durabilir. Hep ne diyoruz; korkaklar zafer anıtı dikemez. Bizim amacımız, tarihin akışını değiştiren ecdadımıza layık olabilmektir.” dedi.

“YARASALAR İSTEMİYOR DİYE GÜNEŞ DOĞMAKTAN VAZGEÇMEZ”

“Türkiye Cumhuriyeti bizim ilk eğil son devletimizdir. Dolayısıyla Osmanlı da, Selçuklu da bizimdir.” diyen Erdoğan, “Ne yaparsanız yapın, bu milleti yolundan çeviremeyeceksiniz. 16 Nisan’da benim milletim en güzel cevabı sandıklarda demokratik bir şekilde verecektir. Biliniz ki Cumhurbaşkanınız her zaman dik durdu ve öyle durmaya devam edecektir. Evet diyenlere kapılarını kapatıp hayır diyenlere açtılar. Eğer böyle giderseniz, bunun karşılığını Türkiye’den göreceksiniz. Türkiye’deki halk oylamasının ne anlama geldiğini onlar çok iyi biliyor. Cumhurbaşkanlığı Sistemi her alanda yeni Çanakkale zaferlerinin yolunu açacağını biliyorlar. Yarasalar istemiyor diye güneş doğmaktan vazgeçmez.” dedi.

“BU KÖPRÜ DÜNYANIN BİR NUMARASI OLUYOR”

“Şimdi bugün 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nün temelini atıyoruz. Hayır mı, evet mi? 5 yıl sonra inşallah bu köprünün açılışına geliyoruz. Burada Cumhurbaşkanı Sistemi isteyenleri mutlu edecek istemeyenlerin huzurunu kaçıracak bir müjde… 102 yıl önce düşmanlarımızı derin sulara gömen Çanakkale şehri için yeni bir dönemin başlangıcı anlamına geliyor bu. Bu köprü dünyanın bir numarası oluyor.

“YA ALLAH BİSMİLLAH”

18 Mart Stadyumu’nda Çanakkale Zaferinin 102. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma törenindeki konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lapseki ilçesindeki Şekerkaya mevkisinde düzenlenen törene 1915 Çanakkale Köprüsü’nün temel atma tören alanına telekonferans ile canlı bağlandı. “Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü” olma unvanına sahip olacak ”Çanakkale 1915 Köprüsü” ile Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun temeli atıldı. Eylem Gözeldere


18-mart-şehitleri-anma-günü Çanakkale konuşma köprü-temeli stadyum Bu haber 19/03/2017, Pazar günü yayınlandı, 191 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com