“Yasal Kampanyayı Engellemek Suç”

4 sene önce Güncel Siyaset
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Yasal Kampanyayı Engellemek Suç”

CHP Çanakkale İl ve Eceabat İlçe Teşkilatı, referandum kampanya afişlerinin Eceabat Belediye Başkanı’nın tahakkuk evrakını imzalamayarak panolara asılmasını izin vermediği gerekçesi ile adliyeye suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusundan önce CHP yönetici ve üyeleri adliye önünde basın açıklaması düzenledi. CHP Milletvekili Bülent Öz, İl Başkanı Nejat Önder ile il ve Eceabat ilçe yönetici ile üyelerinin bir araya geldiği açıklamada Eceabat Belediye Başkanı’nın referandum afişlerinin asılmasına izin vermediği belirtilerek suç duyurusunda bulunuldu. CHP İl Başkan Yardımcısı Güneş Pehlivan tarafından okunan açıklamada; “Eceabat İlçe Seçim Kurulu kararına aykırılık teşkil eden ve bir siyasi partinin yasal kampanyasını engelleyen eylemler suç teşkil etmektedir” denildi.

Pehlivan suç duyurusunda bulunulmadan önce Adliye binası önünde gerçekleştirdiği açıklamada şunları söyledi;

Anayasa Referandumu kapsamında seçim kampanyası takvimimiz üzere İlçe Başkanlığımıza tahsis edilen ilan panolarına afişlerimizi asabilmek için, ilgili ilan ücretini ödemek üzere İlçe Başkanımız Muzaffer Övün 16.03.2017 tarihinde Eceabat Belediyesi’ne başvurmuştur. İlgili memur bedelin ödenmesi için tahakkuk fişini düzenlemiş olsa da, Belediye Başkanı “Tahakkuk evrakını imzalamıyorum, afişlerin asılmasına izin vermiyorum” diyerek, tahakkuk memurunu işlem yapmaktan alıkoymuş ve bir gerekçe göstermeksizin Cumhuriyet Halk Partisi’nin referandum afişlerinin Eceabat İlçe Seçim Kurulu’nun belirlediği yerlere asılmasına engel olmuştur.

SUÇ TEŞKİL ETMEKTEDİR

Eceabat İlçe Seçim Kurulu kararına aykırılık teşkil eden ve bir siyasi partinin yasal kampanyasını engelleyen eylemler suç teşkil etmektedir. 17.03.2017 tarihinde Eceabat Belediye Başkanlığı’na yasal olarak Eceabat İlçe Başkanlığımıza tahsis edilen panoların kullandırılmaması yönündeki fiili engelin kaldırılmasına ilişkin olarak yazılı başvuruda bulunmuş olmamıza rağmen bir sonuç alamamış bulunmaktayız.

AFİŞLERİN ASILMASINI TALEP EDİYORUZ

Bununla birlikte Cumhuriyet Halk Partisi siyasi faaliyetleri ve referandum kampanyası engellenmekte iken, Eceabat Belediye Başkanlığı’nın da bulunduğu binaya “EVET” afişi asılmasıyla bir kamu kurumu olan Belediye, seçim kampanyasına taraf olmuştur. Söz konusu afişin derhal indirilmesini, kanunlar ve İlçe Seçim Kurulu Kararı yok sayılarak engellenen ve yasal hakkımız olan ilan panolarına afişlerimizin derhal asılmasını talep ediyoruz.

OHAL HAKLARIN YOK SAYILDIĞI OLAĞAN HALE GELDİ

Henüz birkaç saat önce Cuma Pazarında ‘hayır’ broşürü dağıtan gençlerimiz de yaka paça gözaltına alınmışlardır. Pazar esnafı ve Çanakkaleliler “Bu çocuklar ne yaptılar da gözaltına alıyorsunuz?” diye tepki gösterince, bir sivil polis “Buradaki herkesi alırım” diyerek tepkili halkı tehdit etmiştir. Olağanüstü Hal döneminde yürütülmeye çabalanan bu referandum sürecinde kanunların koruduğu hakların engellenmesi, demokratik hakların yok sayılması olağan hale gelmiştir. Eren Aşnaz


afiş afişlere-engel Çanakkale CHP Çanakkale kampanya referandum suç-duyurusu Bu haber 17/03/2017, Cuma günü yayınlandı, 58 defa görüntülendi
*