Kıtalar Anlamlı Günde Buluşuyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kıtalar Anlamlı Günde Buluşuyor

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla kent genelinde çok sayıda etkinlik düzenlenecek. Çanakkale Deniz Zaferi’nin kazanıldığı 18 Mart sabahı ilk tören, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım yarın Çanakkale’ye geliyor. 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. Yılı kapsamında devletin zirvesi bir dizi etkinlik için Çanakkale’de olacak.  Boğaz köprüsünün temeli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın da katılımı ile saat 11.00’de atılacak.

18 Mart sabahı ilk tören saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başlayacak. 21 Pare Top atışının ardından tören sona erecek.  18 Mart Stadı’ndaki törenlerde saat 10.00’da başlayacak. Genelkurmay Başkanlığı Mehteran Bölüğü gösteri sunacak. Altın madalya, vali, garnizon komutanı ve belediye başkanı tarafından bayrağa toka edilecek. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol üyeleri, halkın, askerlerin ve öğrencilerin Çanakkale Deniz Zaferi’ni kutlayacak. Konuşmaların ardından halk oyunları gösterisi yapılacak ve resmigeçitle buradaki tören sona erecek.

İkinci tören, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Şehitler Abidesi’nde saat 14.30’da yapılacak. Çanakkale Boğazı’ndaki donanmaya ait gemilerin geçit törenin ardından “Türk Yıldızları” gösterilerini sunulacak. Şehitlik defterinin imzalanmasının ardından şehitliklere karanfil bırakılıp “15 Temmuz” sergisi gezilecek. Törenler, dua edilmesi ve şehitlik ziyaretiyle sona erecek.

BİRÇOK CADDE TRAFİĞE KAPATILDI

Kentte düzenlenecek olan Çanakkale Deniz Zaferinin 102.Yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde bir dizi güvenlik tedbirleri alındı. 17-18 Mart tarihlerinde alınacak güvenlik tedbirleri kapsamında, Atatürk Caddesi, İnönü Caddesi, Demircioğlu Caddesi, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, Balıkesir Caddesi, Atikhisar Caddesi, Pirireis Caddesi, Troya Caddesi, Stadyum Caddesi, Şehit Gürol Caddesi, Yalı Caddesi, Gazi Bulvarı, Mehmetçik Bulvarı, Cumhuriyet Bulvarı, Ziveriye Sokak,  Ordu Sokak ve Lise Caddesine araç park edilmesine izin verilmeyecek.  Belirtilen Caddeler ve güzergâh üzerinde bulunan Belediyeye ait ücretli otoparklara ücret karşılığı dahi olsa araç park ettirilmeyecektir.  Ayrıca; tören programı boyunca, Atatürk Caddesi, Troya Caddesi, Pirireis Caddesi, Kayserili Ahmet Paşa Caddesi, İnönü Caddesi Ziveriye Sokak yol güzergâhları zaman zaman geçici olarak araç trafiğine kapatılacak. Araç trafiğine kapanacak olan Cadde ve Sokak üzerindeki Halk Otobüsü güzergâhları alternatif güzergâhlara yönlendirilecek.

GEMİ SEFERLERİ İPTAL OLABİLİR

Yarın Gestaş’ın düzenlediği gemi seferleri programında da değişiklikler yapıldı. 18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Deniz Zaferinin 102. Yıldönümü dolayısıyla Çanakkale-Kilitbahir/ Kilitbahir Çanakkale hattı seferleri yapılamayacak.  Çanakkale- Eceabat ve Eceabat-Çanakkale hattımızdaki seferlerde ise normal seyrinde devam edecek olup törenler sebebiyle bir takım aksaklıklar yaşanabilir.

Dilek Akşen


102inci-yıl 18-mart-şehitleri-anma-günü Çanakkale çanakkale-deniz-zaferi cumhuriyet meydanı etkinlikler Bu haber 16/03/2017, Perşembe günü yayınlandı, 163 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com