Hekim Sayısı Yetersiz

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Hekim Sayısı Yetersiz

Türkiye’de her yıl 14 Mart tarihinde sağlık çalışanlarının sorunlarının dile getirildiği ve çeşitli etkinliklerle kutlanan “Tıp Bayramı’nın bu yıl da sağlık sorunlarının gölgesinde kutlandığı görüldü.

Ülkemizde yaklaşık 140 binin üzerinde hekim bulunurken, 100 bin kişiye düşen hekim sayısının ise 182 olduğu açıklandı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre ortalama olarak 100 bin kişiye düşen hekim sayısının orta-üst gelir grubu ülkelerde 161, üst gelir grubu ülkelerde 287 Avrupa bölgesi ülkelerinde ise 321 olduğu göz önüne alındığında son yıllarda doktor sayısı atmasına rağmen kişi başına düşen hekim sayısının yetersiz olduğu tespit edildi.

SORUNLAR MEDYANIN DA GÜNDEMİNDE

Sağlık sektörü ile ilgili son yıllarda çıkan haber sayısında artış gözlenirken, Medya Takip Ajansı Interpress tarafından yapılan araştırmaya göre, sektör hakkında son bir yılda yazılı basına 437 bin 61 haber yansıdığı belirlendi. Türkiye’nin her yerinde görevini özveri ile yapmaya çalışan sağlık çalışanları hakkında yazılı basında 17 bin 554 haber çıkarken, sağlık çalışanlarının sorunları arasında şiddetin ilk sırada yer aldığı saptandı. Sağlık çalışanlarının hasta veya hasta yakınları tarafından şiddete maruz kalması ile alakalı yazılı basında 3 bin 329 haber çıktığı belirlendi. Her yıl 14 Mart tarihinde kutlanan “Tıp Bayramı” hakkında da yazılı basında 2 bin 922 haber yayınlandığı tespit edildi.

İnterpress


Çanakkale ekim-sayısı-yetersiz sağlık-sorunlarıh tıp-bayramı Bu haber 13/03/2017, Pazartesi günü yayınlandı, 204 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com