Çanakkale Zaferi Kutlamaları Başladı

Çanakkale Zaferi Kutlamaları Başladı

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yıl dönümü ve “Zafer Haftası” kutlamaları, Çimenlik Kalesi’nde düzenlenen törenle başladı.

Şehitlik’ten alınan toprak ve deniz suyu ile Türk bayrağından oluşan kutsal emanetler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a götürülmek üzere Çanakkaleli atletlere teslim edildi.

Törene Vali Orhan Tavlı, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Yücel Acer, askerler, muharip gaziler ve öğrenciler katıldı. Şehitler için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından İstiklal Marşı eşliğinde, Türk bayrağı göndere çekildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Vali Tavlı; “Ecdadın Türk Milletine destanlarla övülmüş muhteşem bir miras bıraktı. Çanakkale’de şehit düşen Mehmetçiklerin bağımsızlık, özgürlük, vatan, bayrak gibi yüce değerler söz konusu olunca ölümü karşılıksız seve seve göze aldıklarını, bu değerler uğruna şehit olmayı ulaşılabilecek en yüksek mertebe, en kutsal paye biliyoruz. İşte Çanakkale Zaferi, bu kahramanlık ve fedakarlığın en güzel örneklerinden birisidir. Çanakkale, silah karşısında imanın zaferidir. Vatanını ve hürriyetini canı pahasına korumak isteyen bir millet karşısında hiçbir gücün duramayacağı, Çanakkale’de bütün dünyaya ilan edilmiştir. Türk milleti ve ordusu saldırgana karşı ‘dur’ demesini bilmiş, vatanı için bağımsızlığı için canını feda etmekten çekinmemiştir. Bu zafer bu coğrafyada vatan, bayrak, millet, devlet ülküsüyle yaşayan ve uğurda canını feda etmiş bir büyük medeniyetin eseridir” dedi.

BOĞAZA ANLAMLI MİSAFİR

Törenin yapıldığı dakikalarda ise Çanakkale Boğazı’nın günün anlam ve önemine uygun düşen sürpriz bir misafiri vardı. Çanakkale Boğazı’na, Ege Denizi’nden giriş yapan ‘Cumhuriyet’ isimli bir gemi, tören yapılırken Çimenlik Kalesi önünden geçti. İsmi nedeniyle gemi, herkesin ilgi odağı oldu.

Çimenlik Kalesi’ndeki programın ardından protokol üyeleri ve diğer katılımcılar, Çanakkale Valiliği önüne kadar ellerinde Türk bayrakları ile Halk Yürüyüşü’nü gerçekleştirdi. Çanakkale Valiliği önünde düzenlenen törende ise şehitler diyarı Gelibolu Yarımadası’ndan alınan toprak, Çanakkale Boğazı’ndan alınan deniz suyu ve rengini şehitlerimizin kanından alan Türk Bayrağı’ndan oluşan kutsal emanetleri geçen yıl Ankara’ya giden atletler Mehtap Polat ve Fahri Arsoy tarafından Vali Orhan Tavlı’ya teslim edildi. Vali Orhan Tavlı teslim aldığı kutsal emanetleri bu yıl Ankara’ya götürecek olan atletler Ezgi Arındı ve Emre Derya’ya verdi. Ardından atletler, kutsal emanetleri Ankara’ya götürmek için ‘Zafer Koşusu’na başladı. Kutsal emanetler sırasıyla Balıkesir, Bursa, Bilecik, Eskişehir ve Ankara illerinin sınırlarından geçirilerek, 18 Mart günü Ankara’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teslim edilecek.

Törenin ardından Yüzüncü Yıl Orkestrası’nın çaldığı müzikleri dinleyen protokol, daha sonra vatandaşlara günün anlam ve önemine binaen karanfil dağıttı. Valilik binası önünde orkestra üyeleriyle toplu fotoğraf çektirdi.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zafer kutlamaları, hafta boyunca yapılacak etkinlikler ile devam edecek.

Dilek Akşen, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com