ÇASİAD’dan Haftalık Ekonomi Değerlendirmesi

5 sene önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ÇASİAD’dan Haftalık Ekonomi Değerlendirmesi

TÜRKİYE EKONOMİSİ

  • TÜİK’in açıkladığı Şubat ayı enflasyonu %0,81 ile beklentilerin üzerinde geldi. Şubat ayında yıllık enflasyon ise %10,13’e yükseldi. Bloomberg HT’nin 16 kuruma uyguladığı ankette yıllık enflasyon beklentisi %9,7 seviyesindeydi. Çekirdek enflasyon ise %8,3’e çıktı; bir ay önce çekirdek enflasyon %7,5 seviyesindeydi.
  • TÜİK verilerine göre Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat %18,1 artarak 11,27 milyar dolar, ithalat ise %15,9 artarak 15,58 milyar dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat %12 artarak 5,3 milyar dolar oldu.
  • TİM, Şubat ayında ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre %5,1 artışla 11,296 milyar dolar olduğunu açıkladı. TİM’den yapılan açıklamaya göre sektörel olarak Şubat ayında lider %12,5’luk artış ile otomotiv sektörü oldu.
  • İSO ve Markit işbirliğinde hazırlanan İmalat Sanayi PMI endeksi, Şubat ayında bir önceki aya göre 1 puan artarak 49,7 değerine yükseldi ve Ekim ayından bu yana en yüksek değerine ulaştı. PMI anketi verilerine göre, Şubat’ta yeni ihracat siparişleri hacmi son 7 ayda beşinci kez, imalat sanayi sektörü istihdamı ise son 7 ayda altıncı kez olacak şekilde yükseldi.
  • Eylül ayından bu yana gerileyen Bloomberg HT Tüketici Güven Endeksi Şubat ayında ilk defa yükseldi. Endeks, Şubat ayında bir önceki aya göre % 14,74 artarak 74,48 değerini aldı.

DÜNYA EKONOMİSİ

  • FED yetkililerinin geçen hafta yaptıkları açıklamalarda faiz artırımına gidilmesi işaretlerinin artması üzerine piyasalarda Mart ayında faiz artırımına gitme ihtimalinin %80’i aştığı görüldü.
  • Eurostat, Euro Bölgesi’nde Şubat ayında enflasyonun bir önceki aya göre 0,2 puan artarak %2’ye yükseldiğini açıkladı. Böylelikle enflasyon, Avrupa Merkez Bankası tarafından hedeflenen seviye olan “%2’nin biraz altı”nın üstünde gerçekleşmiş oldu. Aralık ayında Euro Bölgesi’nde %9,6 olan işsizlik oranı ise Ocak ayında da aynı kaldı.
  • Çin hükümeti, ülkenin 2017 yılı için büyüme hedefinin en az %6,5 olarak gerçekleşmesi olduğunu açıkladı. Ülkede geçen yıl kentlerde 10 milyon kişiye istihdam yaratılırken bu yıl 11 milyon kişiye istihdam yaratılması hedefleniyor.
  • Japonya’da enflasyon, 2015’ten bu yana ilk defa “artı” yöne döndü. Deflasyonla mücadele eden ülkede, Ocak ayında tüketici fiyatlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %0,4 gelmesinde, enerji fiyatlarındaki %9,2’lik artışın etkisi oldu.
  • Hindistan 2016 yılı dördüncü çeyrek büyüme oranı %7 ile bir önceki çeyrekteki %7,4 değerinin altında gerçekleşti ancak bu değer %6,4 olan beklentinin üstünde geldi.

Çanakkale çasiad ekonomi-değerlendirmesi istatistikler Bu haber 11/03/2017, Cumartesi günü yayınlandı, 111 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com