ZİHİNSEL VE BİLİŞSEL BAŞARINIZI DOĞRU BESLENMEYLE TAÇLANDIRIN

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

ZİHİNSEL VE BİLİŞSEL BAŞARINIZI DOĞRU BESLENMEYLE TAÇLANDIRIN

Üniversite giriş sınavının ilk aşaması olan YGS için pek çok aileyi tatlı bir telaş sardı. “Oğlum bol bol tatlı ye kafan çalışsın”, “gelin, sınav öncesi ailecek dışarı yemeğe çıkalım” ya da “kızım; çayı kahveyi bol tüket ki; sınavda uyanık ol gibi” anne babalar tarafından tamamen iyi niyetle kurulan cümleler çocukların sınav başarısını gölgelemekten öteye gitmiyor.

Sınava girecek öğrencilerde sınav öncesi ve sırasında sağlıklı beslenme hayati önem taşır. Stres seviyesi yüksek olduğu için öğrenciler bu dönemde yemek konusunda hiçbir şekilde zorlanmamalı, zevkler ve alışkanlıklar herkese göre değişebildiği için bu konuda aileler tarafından çocuklara baskı yapılmamalıdır.

Peki sınav öncesi, sınav sabahında ve sırasında hangi besinleri ne kadar miktarda tüketmemiz gerekiyor?

 

SINAVDAN BİR GÜN ÖNCESİ…

 • Sınavdan bir gün önce şimdiye kadar yemediğiniz besini ilk defa o gün tüketmeyi denemeyiniz. Ayrıca lütfen sınav öncesi gün ve sınav sabahı yaptığınızın, alışılmışın dışında öğünler ve besinler tercih etmeyiniz. Bu kadar stres ve aşırı özen gereksiz ve hatta olumsuzdur. Vücudunuzun alışkın olduğu düzeni bozmadan daha iyi sonuçlar almak akıl karı olan.
 • Kahvaltı, güne en iyi biçimde başlamak için altın kural. Kahvaltıda mümkün olduğunca tüm besin gruplarından tüketilmeye özen gösterin. Tüm besin gruplarından dengeli seçimler dikkati toplamak ve zihinsel performans için destekleyici niteliktedir. Kahvaltı yapılmadan gireceğiniz sınavın ilerleyen saatlerinde baş ağrısı, dikkatsizlik, yorgunluk ve kan şekerinin düşmesi gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Sınav öncesi gece beslenmesi de en az kahvaltı kadar önem taşımaktadır. Öğrenciler, herhangi bir gıda zehirlenmesine karşı mutlaka evlerinde, taze gıdalarla hazırlanmış yemeği tüketmelilerdir. Dışarıda yenen her besin bu konuda risk taşır ve sınav öncesi gece tüketilenlerin güvenilir besin olmasında fayda vardır.
 • Bir gün öncesinde gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana, pırasa, kereviz, bezelye, bulgur pilavı, kısır, mercimek köftesi gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Yine sınav öncesinde hiç kimse bağırsak problemi, hazımsızlık ve gaz şikayeti yaşamak istemeyecektir.
 • Akşam saatlerinde kahve, çay, gazlı içecek tüketimi yerine bitki çayı tercih edilebilir. Böylece uyku süresi ve kalitesi de etkilenmemiş olur.
 • Mide rahatsızlıklarına sebep olabileceği için yağda kızartma, birçok besinin bir araya gelmesiyle oluşan karışık yemekler, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli, mümkün olduğu kadar az işlenmiş ve sade besinler tercih edilmelidir.
 • Sınav öncesi eğer tatlı isteğiniz yoğun olursa bunu sütlü hafif seçeneklerden veya kuru meyvelerden gidermeniz en doğru tercih olacaktır.
 • Ayrıca ihtiyacınızdan fazla sıvı alınmamalıdır. Özellikle gece sık idrara çıkma şikayeti varsa yatmadan önceki ara öğünde 1 avuç kabak çekirdeği tüketilebilir. Bu sayede uykunuz bölünmemiş, daha derin ve rahat uyku uyumuş olursunuz.

 

SINAV SABAHI…

 • Sınav sabahı stres ve heyecanla ne kadar iştahsız olursanız olun sizi rahatsız etmeyecek düzeyde mutlaka kahvaltı yapın.
 • Kahvaltıda, tam tahıl ekmeği, haşlanmış yumurta, peynir çeşitleri, domates, salatalık, maydanoz gibi besinler bulunmalıdır.
 • Süt, yumurta, peynir gibi protein kaynakları tokluk süresini uzatırlar, bu nedenle sınavda açlık hissinin azalmasını sağlarlar.
 • Zeytin, yüksek miktarda tuz içerdiği için sınavda susuzluk hissini arttırabilir, sınav öncesi aşırı tüketilmemelidir.
 • Reçel, bal, pekmez gibi besinler tek başına tüketildiklerinde kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşürdüklerinden dolayı, sınavda öğrencinin daha çabuk acıkmasına neden olabilirler. Bu yüzden tatlı ihtiyacını karşılamak için kahvaltının üzerine taze meyve yemek de sağlıklı bir alternatif olur.

 

SINAV SIRASINDA…

 • Sınav sırasında şekerli gıdalar tüketmeyiniz.
 • Atıştırmalık olarak; kan şekerinizin düşmemesi için glisemik indeksi düşük olan yaban mersini, kara erik kurusu, üzüm gibi kuru meyveler veya fındık, fıstık ve ceviz gibi yağlı tohumlar veya paket süt, su gibi besinler bulundurabilirsiniz.
 • Su içmek beynin ihtiyaç duyduğu glikozu tüketerek enerji üretimine katkıda bulunur. Boşaltım sisteminizi tetiklemeyecek şekilde belirli aralıklarla yaklaşık 10-15 dakikada1-2 yudum şeklinde su içmek, sınav esnasında enerjinizin devamlılığını sağlayacaktır.

Diyet-D ailesi olarak yarın sınava girecek olan tüm öğrencilerimize zinde bir sınav sabahı, başarılı bir sınav ve kendileri için harika sonuçlar dileriz. Ayrıca onların heyecanına ortak ve destekçileri ailelerine de sabırlı bekleyişler dileriz.

 


başarı-için-beslenme Çanakkale diyet-d köşe yazısı Bu haber 10/03/2017, Cuma günü yayınlandı, 103 defa görüntülendi
*