Bu Bebekler Başka

5 sene önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bu Bebekler Başka

Eceabat’a bağlı Bigalı Köyü’nde kadınların el emekleri örgü bebeklere yoğun talep var. Oturduğu yerden bebek örerek köye gelen ziyaretçilere satan 73 yaşındaki Mahmure Beceren, bebeklerin doğal olması sebebiyle çok tercih edildiğini kaydetti.

Her yıl, 18 Mart itibariyle Atatürk Müze Evi’nin de olduğu köye çok sayıda yerli ve yabancı turisti geliyor.

Dizlerindeki rahatsızlık nedeniyle yürüyemeyen 73 yaşındaki Mahmure Beceren, evinde ördüğü bebekleri 20 liradan satarak geçimini sağlıyor. Atatürk Müze Evi yolu üzerinde oturan Beceren, birbirinden renkli ve farklı model bebeklerin içini elyafla doldurarak evinin önünde satışını yapıyor. 4 yıldır el emeği göz nuru ile ördüğü bebekleri ve yaptığı rengarenk çocuk yeleklerini satarak bütçesine katkı sağlayan Doğma büyüme Bigalı olan Beceren, bebek yapmasını yakın zamanda köye dışarıdan örgü ile yapılmış bebek getiren kadın sayesinde öğrendiğini söyledi. Doğal olması sebebiyle tercih edilen örgü bebeklere, ziyaretçilerin her geçen yıl ilgisinin arttığını belirtti.

“ÇOCUKLARA HİÇBİR ZARARI YOK”

Ördüğü bebeklerin çocuklara hiçbir zararı olmadığını vurgulayan Mahmure Beceren, “Bu bebekleri şişle örüyorum ve içini elyafla dolduruyorum. Çamaşır makinesinde dahi yıkasanız hiçbir şey olmuyor, bozulmuyor. İki günde bir tane bebeği örüp hazır hale getiriyorum. Geçen seneye kadar bu ördüğümüz bebekleri 10 liradan satıyorduk. Bu yıl ise bebeklerin boyutunu büyüttüğüm için 20 liradan satıyorum. Bu bölgede herkes bu bebekleri yapıyor. Bu bölgeye ziyarete gelen olursa günde bir ya da iki tane satıyoruz. Bu bebekleri çoğunlukla doğal diye alıyorlar. Bu bebeği makineye atıyorsun. Yıkıyorsun. Sonra bebeğin eline ver oynasın. Bunun hiçbir zararı yok. Bu bebekleri alanlar çok oluyor. Bebekleri örmeden önce renkleri ben seçiyorum. Yünü alıyorum. İsteğe göre yapıyorum. İlk önce bebeği ayağından yapmaya başlıyoruz. Bebeğin üzerine jile, şapka ve saçını örüyoruz. Sonra kaşını, gözünü yaptıktan sonra kolunu ve bacağını dikiyoruz. Emeği çok” diye konuştu.

“ATATÜRK’Ü ÇOK SEVİYORUM”

Gençliğinde tarlada bahçede çalıştığını, eşiyle birlikte tavukçuluk yaptığını söyleyerek çalışmaktan, elini işletmekten bıkmayan Türk Kadınına örnek Mahmure Beceren, her şeyi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğunu vurguladı.

Öte yandan örgü bebek yapmasını, 4 yıl önce köye örgü bebek getiren bir kadından öğrendiğini belirten Beceren, “O zaman hiçbirimiz örmüyorduk. Ben 4 yıldır bu işi yapıyorum. 5-6 senedir bu işi yapanlar da var. Çok satış yaptım. Dışarıya da sattım. Dışarıdan da ahbaplarım var. Onlara da satış yaptım. Bu işi yapmadan önce gençliğimizde çapa kazdık. Domates topladık. Eşim sağ iken 8 sene tavukçuluk yaptık. Benim bir anneannem vardı. 108 yaşında öldü. Atatürk’ü görmüş. Hep anlatırdı. Atatürk’ü çok seviyorum. O olmasaydı biz olur muyduk?” diye konuştu.

Eylem Gözeldere


bigalı-köyü Çanakkale eceabat mahmure-beceren örgü-bebekler Bu haber 10/03/2017, Cuma günü yayınlandı, 159 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com