Kutlama Mı Anma Mı?

6 sene önce Güncel Kadın
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kutlama Mı Anma Mı?

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü… Bu anlamlı günde kadın hakları dünyanın birçok ülkesinde anlamlı anlamsız birçok etkinlik ile kutlanıyor… Peki, Kadınlar Günü nasıl ortaya çıktı? Bu bir kutlama mı, protesto mu, hak arayışı mı araç mı?

1975’te Birleşmiş Milletler Dünya Kadınlar Günü’nü kabul etti ve her yıl için özel bir tema belirlemeye başladı. 1996’da belirlenen ilk tema ‘Geçmişi kutlamak, geleceği planlamak’ şeklindeydi. Bu yılın temasıysa ‘Çalışma hayatını değiştiren kadınlar: 2030’a kadar eşitlik’ oldu.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla bütün dünyada olduğu gibi Çanakkale’de de Kadınların oluşturduğu sivil toplum kuruluşları kutlama ve kadın haklarına dikkat çekmek için etkinlikler düzenledi. Ellerinde pankartlar ile Eski Salı Pazarı önünde toplanan kadınlar İskele meydanına kadar sloganlar atarak yürüdü. Kadınlar yağmur altında gerçekleştirilen programda 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü türküler söyleyip halaylar çekerek kutladı.  Çanakkale’nin bu yılki 8 Mart teması ‘referanduma hayır’ oldu.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kökleri, işçi hakları hareketlerine dayanıyor ve 8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından da Dünya Kadınlar Günü olarak kabul ediliyor. ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. ABD’de kadın işçilerin bu katledilişi nedeniyle, Kopenhag’da 1910 yılında toplanan Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak belirlendi. Dünya Kadınlar Günü’nün 100. yıldönümü de büyük organizasyonlarla kutlanmıştı. Pek çok ülkede Dünya Kadınlar Günü resmi tatil.

Dünya genelinde çiçek satışlarının 8 Mart ve öncesindeki birkaç günde neredeyse iki kat arttığı belirtiliyor. O sebepledir ki; kadınları her yıl 8 Mart’larda karanfile boğmanız sadece çiçek satışlarını etkiliyor. Mitolojiye göre; Artemis avlanmaya çıkar kötü bir gündür eli boş döner. Ormanda flüt çalan genç bir çobana rastlar ve çobanın müziğiyle hayvanları kaçırdığını düşünür. Çok kızar, genç adamın gözlerini oyup yere atar. Çobanın masum olduğunu anlar, öfkesinin kurbanı olmuştur tanrıça. Pişmandır ama yapabileceği bir şey yoktur. Çobanın gözlerinin düştüğü toprakta ise iki çiçek açar kan kırmızısı iki karanfil. O gün bugündür kırmızı karanfil dökülen masum kanın simgesidir. Binlerce yıldır masumiyeti sevgiyi güzelliği haksızlığı pişmanlığı barındırır kırmızı karanfil. Yani ya biz sizi dün dövdük; bugün pişman olduk, yarın yine döversek seneye yine pişman oluruz demenin farklı bir yolu… Ayrıca gelecek 8 Mart’ların daha anlamlı ve kapsamlı programlarla anılması gerekmiyor mu?

Dilek Akşen


8mart-dünya-emekçi-kadınlar-günü ak-arayışı Çanakkale hangisi kadın hakları kutlama protestoh Bu haber 09/03/2017, Perşembe günü yayınlandı, 213 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com